Mestanlı'da Bulgarlaştırma süreci şehitleri anıldıCumartesi, 26 Aralık 2015

Mestanlı'da Bulgarlaştırma süreci şehitleri anıldı HÖH Mestanlı (Momçilgrad) İlçe Teşkilatı tarafından düzenlenen Bulgarlaştırma süreci şehitlerini anma töreninde yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda vatandaş Mestanlı meydanında bir araya geldi. Tören konukların şehitler anısına çelenk ve çiçek koymasıyla başladı.

Anma töreninde Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Eşbaşkanları yanı sıra, HÖH Avrupa Milletvekilleri, Bulgaristan Parlamentosu Milletvekilleri, Belediye Başkanları, şehit yakınları ve vatandaşlar yer aldı.

Şehitler için bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan anma töreni, şehitlere adanan şiirlerin okunmasından sonra, kürsüye çıkan Mestanlı Belediye Başkanı Sunay Hasan tüm katılımcıları selamladı. Başkan Sunay Hasan, törende "Çok değerli şehit yakınları, değerli totaliter rejimi mağdurları, kıymetli misafirler, sözlerime böyle başlıyorum çünkü bugün buraya toplanma amacımız şehitleri anmak ve aynı zamanda hapislerde yatan Mestanlılar içindir. Değerli başkanlar, değerli yurtiçi ve yurtdışından gelen misafirler, kıymetli Mestanlılar, Aralık ayı günleri soğuk olur, aynı zamanda da acı günlerdir, çünkü o günler geçmiş acılarımızı hatırlatıyor. Aynı zamanda bu günler bizlere kuvvet veriyor. Çünkü biz yüzlerce mağdur o acı günleri yaşadık. Benliğimizi değiştirmek istediler, ancak başaramadılar. Bugün burada şehitlerimizi anıyoruz. Onlar canlarını bugün bizlerin var olması için verdiler. Totaliter rejim tarafından düşünülen bu Bulgarlaştırma süreci Bulgaristan'da, Avrupa'da ve dünyada bir insanlık suçudur. Bugün burada yeni seçilmiş HÖH Belediye Başkanı olarak bana vermiş olduğunuz destekten dolayı sizlere cani gönülden teşekkür ediyorum. Bulgaristan'ın demokrasi yolunda Mestanlıların katkısı çok büyüktür. 1984 yılında yaşanan o insanlık dışı süreçte 1 milyondan fazla Türkün isimleri değiştirildi, yüzbinlerce kişi evlerine kilit vurarak ülkeyi terk etti. O zamandan bu yana 31 yıl geçti. Çok sayıda yaşlı vatandaşımız zorlan verilen isimlerle vefat etti, birçoğu da yurtdışında toprağa verildi. Bunlar da koparılmış köklerdir. Yapılan bu insanlık dışı suçlardan hala yargılanan bir kişi yoktur. Bu sürecin tarih kitaplarında hala yer almamasına rağmen bizim o günleri unutmamız mümkün değil" diye konuştu.

Başkan Sunay Hasan'ın konuşmasından sonra Başmüftü olarak tanıtılan Fikri Sali kısa bir konuşma yaparak, şehitlerin anısına dua okudu.Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER