Mestanlı'da Tarihi BuluşmaÇarşamba, 26 Aralık 2012

Mestanlı'da Tarihi BuluşmaKomünist zulmüne karşı silahsız mücadele yürütmüş üç nesil siyasi tutuklu ve mağdurlar, yurt içi sürgün ve zorunlu göç yaşayanlar ile şehit yakınları Momçilgat'ta (Mestanlı) bir araya geldiler.

Yeni demokratik Bulgaristan tarihinin temel atıcılarının buluşmasından sonra 25 Aralık günü tarihte yerini aldı. Komünist zulmüne karşı silahsız mücadele yürütmüş üç nesil siyasi tutuklu ve mağdurlar, yurt içi sürgün ve zorunlu göç yaşayanlar ile şehit yakınları Momçilgat'ta (Mestanlı) bir araya geldiler. Defalarca eritme ve yok edilme girişimlerine maruz kalıp direndikleri için çeşitli şekilde bunun cezasını çeken, ülkenin dokuz ilinden ve Türkiye'den 80'den fazla kişi tarihi buluşma gerçekleştirdiler.

Başlangıç, yürekleri sözlerin gücüyle dağlayan şiirlerdeydi. Minik okuyucular dinleyicilerin çoğunu ağlattılar. Daha sonra mağdurlar, acı hatıraları canlandırarak, kendilerinin yaşadıklarını anlatan şiirleri gözyaşlı, ama bir o kadar da umut dolu gözlerle dinlediklerini paylaştılar.

Şiir demeti sonrası, katılımcıların birçoğu ki bazıları ölüm kamplarında ve hapislerde kovuş ve acı talih dostu olmuşlar, kendi vatanında yabancı olarak görülme sonucu yaşadıkları trajediyi sözlerle anlattılar. Adının açıklanmasını istemeyen bir katılımcı: "Bugüne kadar hala anlamış değilim neden tutuklanıp ceza evine gönderildim. Oysa ben sadece silah zoruyla adımın değiştirilmesine karşı gelmiştim!" O esnada kalabalık arasından başka bir siyasi mağdur: "Gençliğimi çaldılar, çocuklarımın büyümelerini göremedim" diye bağırdı. Ve sırayla birer birer o insanların acı talihi yeniden anılardan sunuldu. Blagoevrad, Burgaz, Varna, Razgrad, Silistre, Sliven, Tırgovişte, Şumen ve Kırcaali illerinden bir araya gelen Komünist rejimi mağdurları, kendilerini daha kenetlenmiş ve güçlü olduklarını dile getirdiler.

"BİRLİK VE BERABERLİKLE DAHA GÜÇLÜ"

Konuşmacıların neredeyse tamamı birlik ve beraberlikten doğan gücün altını çizdiler. Geceyi onurlandıran Mustafa Karadayı, "...Rodopların bazı kısımlarda bir takım süreçler yaşanırken, bizler, oradakiler farklı derdik ancak bir müddet sonra aynı olduk. O zaman da Rodopların diğer kısımlarıyla Deliorman'dakiler, "onlar orada farklılar" derlerdi, ancak çok yakından hepimiz aynı olduk, aynı talihi paylaştık. Acıda da, kederde de, trajedide de"

Her katılımcıya, demokrasi adına hala vermeye devam ettikleri mücadeleden dolayı HÖH Genel Başkanı Dr. Ahmed Doğan adına birer onur belgesiyle "Bulgaristan'daki Türkler" ve "Geriye doğru dalga" kitapları hediye edildi.

Bulgaristan Demokratik İnsan Hakları Koruma Ligi'nin eski başkanı Mustafa Ömer, "Bulgaristan Türk milli kurtuluş harekâtı" ve HÖH partisi kurucularından Necmettin Hak, Bulgaristan Adalet Federasyonu (BAF) Başkanı Sezgin Mümün de katılımcıların arasında yer aldılar.

Gelecek yıl daha fazla baskıcı sistem mağdurunun bir araya gelmesi bekleniyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER