Mestanlı'da Türk Ressamlar Sergisi AçıldıCuma, 18 Haziran 2021

Mestanlı'da Türk Ressamlar Sergisi AçıldıBugün Mestanlı (Momçilgrad) Nov Jivot Halk Kültürevi fuayesinde Türk ressamlar sergisinin açılışı yapıldı.

Sanatseverler tarafından büyük ilgi gören sergide 45 Türk ressamdan 90 eser yer alıyor. Küratörlüğünü Aynur Mahmudova Kaplan ve Kamber Kamber'in yaptığı ve Mestanlı Belediyesi tarafından desteklenen sergi 10 gün açık kalacak.

Aslen Mestanlılı olan ve şuan Türkiye'de yaşayan serginin organizatörü Aynur Mahmudova Kaplan, Kırcaali Haber gazetesine şunları belirtti: "Bu sergi şu ana kadar düzenlemiş olduğum 37 uluslararası organizasyondan bir tanesidir. Bizler Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç eden kişiler olarak oraya büyük bir kültür taşıdık. 2008 yılında ilk kez Balkan ressamları bulaşmasını düzenledik. Günümüze kadar Türkiye'nin her köşesinde uluslararası ressam çalıştayları yaptık. Bunların yanı sıra yapmış olduğumuz ulusal resim sergileri de var. Bulgaristan'da şu ana kadar yedi resim sergisi ve çalıştayı gerçekleştirdik. Velingrad, Smolyan, Plovdiv v.s. Bu yıl da özellikle benim çok istediğim Mestanlı'da açmaya karar verdik. Çünkü burası benim doğduğum ve büyüdüğüm yer. Bu sergiyi Mestanlı'ya borçlu hissediyordum ve şu an burada gerçekleştiğinden dolayı mutluluk hissediyorum. Bu sergiyi meslektaşım Kamber Kamber ile gerçekleştiriyoruz. Onunla birlikte Türk ressamlarını uluslararası arenada da tanıtıyoruz. Sergi Türkiye genelinden ve birçok üniversiteden serbest sanatçılardan oluşan bir kompozisyon içermektedir. Türkiye'deki üniversitelerden çok değerli hocalarımızın eserleri de yer almakta. Burada 45 sanatçının ikişer eseri sergileniyor.
Kültür ve sanat her ilin, her ilçenin etiketidir. Bugün biz Mestanlımızı yurtdışında sanatımızla, sporumuzla her yerde gururla temsil etmeye çalışıyoruz. Burası bizim için çok özel bir yer."

Ressam Aynur Mahmudova Kaplan serginin gerçekleşmesinde destekte bulunan Mestanlı Belediye Başkanı İlknur Kazim'e teşekkür etti.

AYNUR MAHMUDOVA KAPLAN

Küratör

Bulgaristan 1964 doğumlu olan sanatçı Zorunlu göç sebebiyle 1989 yılı itibariyle Türkiye İzmir'e yerleşmektedir.On yıl boyunca Türk Çağdaş Sanatının duayenlerinden olan Şeref Bigalı hocasından özel dersler almış ve 1996 da onun teşvikleri ve bizzat açılışını yapması ile ilk kişisel sergisini açmıştır.Aynur Mahmudova Kaplan günümüze dek hiç aralıksız sürmekte olan sanat serüveni içerisinde 27 kişisel sergi açmış ve 100 ün üzerinde yurt içi ve yurtdışı karma sergilere katılmıştır.
Üç kez ödül almış. Turkiye ve Yurtdışında resmi ve özel koleksiyonlarda ve kataloglarda eserleri bulunmaktadır.

Sanatçı bireysel çalışmalarının yanı sıra aynı zamanda bir uluslararası sanat organizatörudur.Sosyalist ülkelerin sanata verdikleri değer ile geleneksel yaptıkları Sanatçılar buluşmaları projesini Türkiye'ye getirerek 2009 dan günümüze dek Bulgaristan'da ve Türkiye'de gerçekleştirmiş olduğu 35 uluslararası sanat sempozyum küratörü olmuştur.Bu projeyi Kıbrıs'a da taşıyan sanatçı gerek ülkemizde gerekse yurt dışında sanatımızın uluslararası arenaya taşınması, tanınması ve gelişimine ciddi katkılar saglamaktadır.

Almanya, Polonya, Makedonya, Bulgaristandan, Azerbaycan, Gürcistan, Kosova, Karadağ, Yunanistan, Kıbrıs, Mısır, Hırvatistan,Bosna,Romaniya, İtalya,Rusya'da sergi ve sempozyumlara katılmıştır. Jüri üyelikleri ve yayınlanmış sempozyum bildiri ve sunumları bulunmaktadır.

Dört dil konuşan Aynur Mahmudova Kaplan edebiyata yakınlığı ile de bilinmektedir.Yayinlanmış iki şiir kitabı ve çevirileri de bulunmaktadır.

Türkiye'de Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği üyesi olan ressam eserlerinde tema olarak ön planda kadını seçmiş olsa da yağlı boya ve akrilik teknikleri ile çağdaş resmi iyi analiz etmiş,modern tarzda stilizasyonu kullanarak farklı kurgularla eserlerini halen özel atölyesinde üretmeye devam etmektedir.Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER