MESTANLI’DAKİ SALIPAZARI İNSAN AKIMINA UĞRADISalı, 14 Eylül 2010

MESTANLI’DAKİ SALIPAZARI İNSAN AKIMINA UĞRADI Okulların başlayacak olması ve kışlıkların yapılması Salı günleri Momçilgrad'ta (Mestanlı) kurulan Pazar her seferinden daha kalabalıktı. Uzun yıllardan beri zaman içerisinde kentin çeşitli yellerinde kurulan Salıpazarı doksanlı yılların başında, otogarın hemen yanındaki alana kurulan yeni Pazar yerine taşındı. O gündür bu gündür gelişen Pazar günümüz çehresini elde etti. Eski adıyla "Ağalarköyü'ne" kurulan Pazar üç farklı sokağa dağılmakta, sırasıyla "Prolet (Bahar)", "Sv. Sv. Kiril ve Metodiy" ve "Pazarska". Diğer günlerden bugünün farkı yarın 15 Eylül günü bütün Bulgaristan'da okulların açılmasının arifesine denk gelmesiydi. Belki de bugün pazardan yaklaşık 2000 kişi geçti! Çocuklarına okul gereçleri almaya gelen veliler, pazara uğrayıp giysi ve ayakkabı alışverişi de yaptılar. Bunun yanı sıra kışlık hazırlayan vatandaşlar, salça yapımında kullanılan malzemeleri en çok satın aldılar. Bu yıl bol bol köy domatesinin satılamadığı pazarda, salçalık kırmızıbiber ve patlıcan satıldı. Kaliteden ve hormonsuz maldan anlayan alıcılar, sabahleyin erkenden köyden getirilen tüm malzemeleri almaktalar. Mestanlı'da sebze meyve ve giyim kuşam pazarı aynı gün aynı yerde yapılmakta.

Alışverişini yapan kişi Pazarın göbeğindeki köftecilerde bir de güzel karnını doyurmaktaydı. Okulun ilk günü için gerekli gereçleri ve yeni giysileri alan çocukların mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Bu durumdan pazarcılar da çok memnun kaldılar!

Salıpazarı sadece alışverişin yapıldığı bir yer değildir. Birçok eş, dost, akraba ve arkadaşın buluştuğu noktadır. Pazardan gereçlerini alan kişiler muhabbetlerini kentte bolca olan kahvelerde yaparlar. Bunun yanı sıra kent ekonomisinin de hareketlendiği bir gündür.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER