Mestanlı'dan gençler Çanakkale şehitliğini ziyaret ettiSalı, 24 Temmuz 2018

Mestanlı'dan gençler Çanakkale şehitliğini ziyaret ettiMestanlı Türk Kültür, Sanat ve Etkileşim Derneğine bağlı olan "Rodop esintileri" halk oyunları topluluğu Bursa Mestanlı yöresi kültür ve dayanışma derneği` nin daveti üzerine Çanakkale şehitliğini ziyaret ettiler.

Tarihi Gelibolu Yarımadasını gezerek gençler Mehmetçiğe Saygı Anıtı, 57. Alay Şehitliği, Conk Bayırı, Siperler, Atatürk'ün Gözetleme Yeri, Atatürk'ün Saatinden Vurulduğu Yer, Kemalyeri ve Kitabesi, Namazgah Tabyası, Seyit Onbaşı Anıtı, Çanakkale Şehitler Abidesi, Seddülbahir Köyü ve Kalesi, Ertuğrul Koyu ve Yahya Çavuş Anıtı ziyaret ettiler.

Kahraman askerlerinin hikayeleriyle duygusal anlar yaşayan topluluk, tüm imkansızlıklara rağmen dinini, vatanını ve bağımsızlığını korumak amacıyla ölüme seve seve koşan aziz şehitlere dualar okudular.

Tarihte eşi görülmeyen Çanakkale'de kara ve deniz savaşlarının bölgeleri gezme fırsatı sunduğu için başta dernek başkanı sayın Hasan Öztürk olmak üzere Bursa Mestanlı yöresi kültür ve dayanışma derneğine ve özellikle kadın kolları temsilcileri Mestaniye Efe ve Nesibe Şen hanıma teşekkür ederek gençler duygu dolu anlar yaşadı. Bundan yıllar önce, bu toprakları bırakmamak için canlarını feda eden aziz şehitlerin huzurunda olmanın hüznü ve gururunu yaşadıklarını ifade ederek, her bireyin hayatında en az bir kez olsun Çanakkale'ye gelmelerini, buranın manevi iklimini solumalarını tavsiye etmektedirler.


DİĞER HABERLER