MESTANLILAR BULUŞMASI BİNLERCE KİŞİYİ BİR ARAYA GETİRDİPazartesi, 26 Temmuz 2010

MESTANLILAR BULUŞMASI BİNLERCE KİŞİYİ BİR ARAYA GETİRDİ‘Birinci Uluslararası Mestanlı'lar Buluşması' neşe ve coşku içinde gerçekleşti. 24 Temmuz günün Mestanlı "Kent Açık Havuzu" tesisinde gerçekleşen buluşmaya 4 kıtadan katılımcılar vardı. Yüzlerce kent sakininin yanı sıra Birleşmiş Amerika Devletleri (ABD), Güney Afrika Cumhuriyeti, Avustralya, Türkiye, Hollanda, Almanya, Belçika, Avusturya, İsveç, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, İrlanda, dünyanın dört bir yanına ve Bulgaristan'ın çeşitli yerlerinde yaşam sürdüren kişiler, belediye tarafından ilki gerçekleştirilen bu anlamlı olaya davet edildiler ve neredeyse tamamı da katıldı. Büyük buluşma Bulgaristan Ulusal Marşının okunmasıyla başladı.

4000 kişiden fazla hemşeri önünde Belediye Başkanı Erdinç Hayrullah, hoş geldiniz konuşmasında şunları söyledi: "Bizler Mestanlı'nın sadece hatıralarda kalmış bir parça olmasını istemiyoruz. Hayatınızın değişmez bir parçası olmasını, doğup büyüdüğünüz memleketinizle sürekli bağlantıda kalmanızı istiyoruz. Burada yaşam sürdüren bizler iyi biliyoruz ki, dünyanın dört bir yanında yaşam sürdüren, hayat kuran sizlerin yüzünde oralarda birer dost ve elçiye sahibiz. Unutmayınız ki, sizlerin de burada dostlarınız, hısım akrabanız var. Bunların yanı sıra da daha birçok yeni dostluklar kurulabilir. Gönlümüz, kucağımız, imkanlarımız her zaman sizlere ve burada bulunamayan binlerce hemşerimize açıktır. Bölge halkı adına hepinize hoş geldiniz diyor, saygı ve sevgiyle selamlıyoruz".

Misafirlere dar gelen koskocaman alana kurulu sahneye sırasıyla Balkan ve Rumeli Türküleri Halk sanatçısı Fahriye Güney, Bulgaristan pop - folk müziğin divası Esil Düran, Momçilgrad - Birleşik Çocuk Kompleksi çocukları, ‘Zeybekler' folklor grubu, Bursa Büyükşehir Belediyesi saz takımı ve daha birçok yerel amatör gruplar çıktılar.

Danslar oynandı, halaylar çekildi, horonlar tepildi, havai fişek gösterisi gözleri doldurdu, pamuk şeker yenildi, tatlı konuşuldu, balonlar uçuruldu, gecede bir bayram havası oluştu...

‘Birinci Uluslararası Mestanlı'lar Buluşması'nı' onurlandırmak üzere Kırcaali milletvekilleri Lütfi Mestan, Necmi Ali, BAl-GÖÇ Genel Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe'yi temsilen Ali Yoluç, İzmir Bornova Belediyesi Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Devlet Bakanı Faruk Çelik'i temsilen danışmanı Yüksel Yeni, Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ı temsilen İsmail Selimoğlu, Tülin Kara - Bursa Kadın Kolları İl Başkanı, Hasan Öztürk - Bursa Mestanlı'lar Derneği Başkanı, Gürçay Cem - Bursa Cebel'liler Derneği Başkanı, Bursa ‘Bulfaş' Müdürü Zeynel Turan misafirlerden sadece bazılarıydı.Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER