Mestanlılar Çanakkale'de ecdadı ile buluştuCuma, 22 Nisan 2016

Mestanlılar Çanakkale'de ecdadı ile buluştuÇanakkale Zaferi'nin 101.yıl dönümünde Mestanlı İlçesi ve Türkiye'de Bursa ve İzmir'de yaşayan hemşehriler dev bir organizasyon düzenledi.

Çanakkale savaşının 101.yılında Bulgaristan, Bursa ve İzmir'den olmak üzere 350 Mestanlılı 250 bin şehidin yattığı topraklara adeta çıkartma yaptı.

İlk olarak dualarla şehitliğe giren Mestanlılar, Çanakkale kara savaşlarının yaşandığı muharebe meydanını gezerken duygulu anlar yaşadılar.

Etkinliğe katılan Mestanlı İlçesi Belediye Başkanı Sunay Hasan, Çanakkale kara savaşları Türk tarihinde önemli bir yeri olduğunu vurgulayarak, "Hasta adam denilerek horlanan Osmanlı İmparatorluğu'nun kazandığı bu zafer bütün uluslara örnek olmuştur "dedi.

Organizasyonunu mimarlarından Bursa Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Öztürk, gencecik insanların bu vatan uğruna gözünü kırpmadan şehit düştüğünü görmek alınması gereken büyük derslerden birisi olduğunu söyleyerek, "Çocuklarımıza ve torunlarımıza bırakacağımız en büyük miraslardan biri Çanakkale savaşıdır. Bir milletin canını dişine takarak varoluşun mücadelesinin ebedi anıtı bu savaş alanıdır. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının dehasının şekillenerek Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temellerinin atıldığı yer bu savaş meydanıdır" dedi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER