MEVLİD KANDİLİ - HZ. PEYGAMBER’İN (S.A.S) DÜNYAYI ŞEREFLENDİRDİĞİ GECEÇarşamba, 24 Şubat 2010

MEVLİD KANDİLİ - HZ. PEYGAMBER’İN  (S.A.S)  DÜNYAYI ŞEREFLENDİRDİĞİ GECE Değerli Din Kardeşlerim!
Önümüzdeki perşembeyi cumaya bağlayan gece (25 - 26.02.2010 ) Mevlid kandilidir.
Hz. Muhammed'in (s.a.s) yeryüzünü şereflendirdiği kutlu bir gece. Kâinatın Efendisi
Peygamberimiz kameri aylardan Rabiulevvel ayının 12. gecesinde Pazartesi sabahında sünnetli doğmuş. İsmi "Muhammed" bizzat mevlam tarafından takdir edilmiş. Annesi Amine rüyalarında bu ismi görürken, dedesi Abdülmuttalib'e de o şekilde fısıldanmış. O katı ilahide "övülen'' ve aynı zamanda "Habibullah - Allah'ın sevdiği" makamına yükselen, ümmetini rabbisinden dileyen... Son Kutlu elçi.
571 yılında annesi Amine, doğum sancıları hissetmeden, insanlığın medarı iftiharını
gün yüzüne getirdi.
Rabbim onun doğumunu tarih yaptı, kutlu Mevlidini ruhlarda silinmez izler bırakması ve aynı zamanda küfrün yakın bir zamanda yıkılacağını, zulmün yerini adalet, dalaletin yerini hidayet, karanlığın yerini aydınlığın alacağını ifadelendirmek üzere ALLAH o güne has mucizeler verdi:
-Teşrif ettikleri gece bir yıldız doğdu - kitap ehli ( Yahudi ve Hıristiyan ) onun doğumunu bu yıldızla anladılar - nitekim onu insanlık bekliyor idi!
-Kabenin etrafında donatılı putlar yıkıldı.
-İran Kisra sarayının 14 odası yıkıldı - Mecusilerin ( ateşe tapanların ) bin yıl yanan ateşi söndü .
-Save gölü - uğurlu bilinirdi, o gece kurudu - nitekim uğur ve erdem Hz. Muhammed'in eksenindedir.
-Semave vadisi su altında kaldı.
Allah Teala bu olağanüstü olaylarla, Dikkatleri en çok sevdiği MUHAMMED'İN -
Aleme rahmet elçinin üzerine çekiyordu.
İnsanlığın kurtuluşu, huzuru, sağlık ve selameti ona uğramaktan geçiyor.
İslam gemisinin kaptanı Hz. Muhammed (s.a.s) ümmetini gemisine almak istiyor!
Dua ediyor, kapı kapı dolaşıyor"Allah'tan başka ilah yok değin kurtulun" davetinde bulunuyordu. Kur'anı tebliği ediyordu, yaşayarak örnek oluyordu.
Zira Aişe annemizin ifadesiyle Peygamberimiz" yaşayan bir Kur'andır". Yani Allah'ın yeryüzüne ulaştırdığı Kur'anın ilk muhatabı ve müfessiri ( yorumcusu ) odur. İlahi mesaj ile ümmetini buluşturan ve ümmetini çok seven doğumunda da irtihalinde de" ümmeti ümmeti" diyerek şefkatle kuşatan Peygamberdir.
Taif bölgesinde taşlanınca, insanlığa azap gelmemesi için" Affet rabbim onları kudretini bilmiyorlar, peygamberini tanımıyorlar" diye dua eder - imha değil ihya arardı.
Ve İnsanlık onu bekliyordu!
Allah inancının yerini - ne faydası ne de zararı olmayan Putlar almış, kadınlar haklarını yitirmiş - biçare, güçlü güçsüzü ezmiş - adalet kaybolmuş,
Kız çocukları diri diri gömülür hale gelmiş, içki, kumar ve büyücülük toplumu işgali altına almış...
Mehmet Akif'in diliyle" İnsanlık yırtıcılıkta kaplanları, sırtlanları geçmişti" .
Ve O (s.a.s) cahiliye dediğimiz bu karanlık dönemi Asr-ı Saadete ( mutluluk devri) aydınlık ve felaha tebcil ediyordu.
Yetimdi, ama İnsanlığın Efendisi bir yetim! Yetimi bağrına basan yetim.
Babası Abdullah'ı görmemiş, anasına doyamamıştı! dünyayı şereflendirdiğinde babası hakkın rahmetine nail olurken, anası Amine onu 6 yaşında Allah'a emanet etmişti.
"O Rabbi tarafından terbiye edilen ve en güzel ahlakı tamamla misyonunu yürüten Kutlu elçi" . Şair annesiyle ilgili" Ey Ebva da yatan ölü bahçende açtı dünyanın en güzel gülü" diye o anı tasvir eder.
Değerli din kardeşlerim!
Mevlana Celaleddin-i Rumi hazretleri" Ya Rabbi ağzımı yerle gök arası büyüt ki peygamberini, hakkıyla anlatayım" derken benim O yüce peygamberimizi satırlarıma sığdırmam mümkün olur mu?
Hülasa Hz. Muhammedin kutlu doğumu, Bayramlardan öte Bayram!
Nitekim Allah'IN RIZASI doğrultusunda yaşamak, dünya ve ahiret dengesini kurmak, beden ile ruh muvazenesini sağlamak, Kur'anı anlamak ve yorumunu algılamak. Onunla mümkündür.
Ona sevgi beslemek, itaat etmek - Rabbimize Sevgi ve itaat iken, asi olmak da Allah'a asi olmaktır.
Sevgili Peygamberimiz" Allah'a inanan, Allah'ı çok anan ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar için en güzel örneklere sahiptir".
İnsanların en hayırlısı Hz. Muhammed'in ( s.a.s) doğum gününü kutlarken,
O'nun hayatına bir yolculuk yapıp, dertlerimizi arzedelim ve" Ya Rasülallah iş adamıyım ama kriz var ne yapmalıyım? Yöneticiyim ama işçilerle aram limoni, iş arıyorum bulamıyorum? Eğitmenim ama öğrenciler eğitim arzuları nı yitirmişler, evlenmeyi düşünüyorum ne buyurursunuz? Eşimle geçimsizliğim var napmalıyım? veya da Ya Rasülallah sizlerin eşsiz güzellikteki burcu burcu mutluluk saçan örnek aile hayatınızın hikmetlerini öğrenmek ve sizlerin gibi Yüce Allah'ın" Vedüd" ismini tatmak, mutlu olmak ve dünyada hasene ahirette de hasenelere kavuşmak istıyoruz ne buyurursunuz? diyelim.
Önce Peygamber efendimizin hayatını, sahabeleriyle iletişimini ve mübarek ailesini araştıralım ve kendilerimize dersler alalım, daha sonra da O'nun ( s.a.s) tavsiyelerini dinleyelim.
Dualarımızda önce Allah'a hamd sonra Peygambere Salat ve selam edelim - dualarımızın kabulüne vesile edelim bu yaklaşımı.
Unutmayalım"Allah ve melekleri peygamberini çok anıyor - bizler de Müslümanlar, onun ahlakıyla ahlaklananlar ve ona muştak ümmet olarak O'nu (s.a.s) anmalıyız, misyonunu anlamalıyız!
Şefaat ya Rasülallah
Medet Ya Rasülallah
Ahirette komşu olalım ya Rasülallah
Bu mübarek gece vesilesiyle din kardeşlerimin " Mevlit kandillerini" kutlar
Yüce Mevladan:
İbadetlerimizi yerine getirebilmek için sağlık,
Fakirleri gözetebilmek (Zekat) ve Haccı ifa edebilmek için helalinden Bereket,
Dua bekleyenlerimize Rahmet dilerken.
Bütün insanlığa da" Yaratandan ötürü yaratılanı sevmek" ilkesini sahiplenmeyi diliyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle Yaratanımız, Rızıklandıranımız ... Allah'a emanet ediyorum.

Beyhan MEHMET
Kırcaali Bölge Müftülüğü
Müftü Vekili


DİĞER HABERLER