Meyve ve sebze sektöründeki çiftliklerin sertifikalandırılması için destek verilecekPerşembe, 18 Mayıs 2023

Meyve ve sebze sektöründeki çiftliklerin sertifikalandırılması için destek verilecek

Devlet  Tarım Fonu (DFZ) Yönetim Kurulu, meyve ve sebze sektöründeki çiftliklerin GLOBALG.A.P standardına göre sertifikalandırılmasına yönelik bir yardım  programı kapsamında 2023 için 100 000 leva kaynak tahsis edilmesini onayladı.

Program uygulama süresi 31 Aralık 2029 tarihinde sona erecek. 2023-2029 uygulama dönemi için toplam maksimum bütçe 1 000 000 levadır.

Yardımın amacı, GLOBALG.A.P standardını  uygulamak için çiftçileri destekleyerek, meyve ve sebze sektöründe kaliteli tarım ürünleri üretme sürecini optimize etmek, kimyasal hammadde kullanımını azaltmak ve tarımsal faaliyetlerin çevreye zararlı etkilerini en aza indirmektir.

Destek, GLOBALG.A.P. standardına "yeni katılım" için küçük ve orta ölçekli tarımsal işletmelere  (çiftçilere) ve meyve ve sebze sektöründeki tanınmış üretici gruplarına veya kuruluşlarına yöneliktir.

Yardım, en fazla beş yıllık bir süre için sağlanır ve yararlanıcı başına katma değer vergisi (KDV) dahil yıllık 1500 leva ile grup veya kuruluş başına KDV dahil yıllık 6000 leva ile sınırlıdır.

Yardım sağlamak için zorunlu bir koşul, çiftçinin veya grubun/organizasyonun destek programına katılmayı planladığı her yıl GLOBALG.A.P standardına uygunluk sertifikası almasıdır.

Devlet yardımı programının meyve ve sebze sektöründeki meslek kuruluşlarının önerisiyle geliştirildiğini ve çiftçilerin GLOBALG.A.P standardını uygulamaya koyması ve çiftliklerini sertifikalandırması maliyetlerinin bir kısmını karşıladığını hatırlatırız.

DFZ’nin yardımın verilmesine ilişkin yönergeler hazırlaması bekleniyor. 


DİĞER HABERLER