MGK Toplantısı YapıldıPerşembe, 20 Haziran 2013

MGK Toplantısı YapıldıCumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, halkın taleplerine kulak verilmesi gerektiğini söyledi.

Plevneliev, hükümet karşıtı gösterilerin gölgesinde düzenlenen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısından sonra yaptığı konuşmada, "Halkın sesini duymalıyız" dedi.

Halka çözüm önermek zorunda olduklarını belirten Plevneliev, "Bundan farklı her türlü yaklaşım, milletimizin gelişim ve gelecek sahibi olma hakkını şüpheye düşürür" diye konuştu.

Plevneliev, kaybolan halkın güvenoyunun yeniden kazanılması için öneri beklerken, MGK üyeleri tarafından yetki aşımında bulunmakla suçlandığını vurgulayarak, ülkenin toplumsal dengesini bozabilecek hiçbir senaryoya katılmayacağını kaydetti.

Plevneliev, MGK toplantısında sorunun çözümü için görüş birliği sağlanamadığını da söyledi.

Bugünkü toplantının, hükümet ortağı, üyelerinin çoğunluğu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) milletvekili Delyan Peevski'nin Milli Güvenlik Servisi'nin başına atamasından kaynaklanan sorunlardan dolayı yapıldığını anımsatan Plevneliev, en kısa zamanda ülkenin milli güvenliğini ele alacak daha geniş kapsamlı yeni bir MGK toplantısı düzenleneceğini bildirdi.

Plevneliev ayrıca kendisine yönelik suçlamaları reddederek, offshore bölgelerinde banka hesabı olmadığının altını çizdi.

-HÖH lideri Mestan: "Hükümete destek vermeye devam edeceğiz"

HÖH Lideri Lütfi Mestan, Plamen Oreşarski hükümetine destek vermeye devam edeceklerini belirterek, "Oreşarski hükümeti, halkın yararına çalıştığı sürece iktidarda kalmalıdır" dedi.

Ülkede 12 Mayıs'ta yapılan erken genel seçimden en çok oyla çıkan ancak diğer siyasi partiler tarafından dışlanan Bulgaristan'ın Avrupa Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) partisi lideri eski başbakan Boyko Borisov, MGK toplantısında erken seçim istedi. Yurt dışı gezisine katılmak için toplantıdan erken ayrılan Borisov, HÖH ile BSP'nin kendisini öldürmek istediğini öne sürdü.


DİĞER HABERLER