Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı YapıldıPerşembe, 26 Temmuz 2012

Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı Yapıldı Bulgaristan'da 18 Temmuz'da düzenlenen 5'i İsrailli 7 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırının ardından toplanan Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK), Bulgaristan'da yaşayan yerli ve yabancıların güvenliği konusu ele alındı.

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in başkanlığında toplanan MGK'dan sonra yapılan açıklamada, "Bulgar ve yabancı vatandaşları güvenliği, güvenlik kurumların ana çalışma önceliği oldu" denildi.

Yaklaşık 5 saat süren toplantıda 30 yıldır siyasi terörle karşılaşmayan ülkede terörizme karşı daha etkin önlemlerin alınmasına karar verildi.

Verilen bilgiye göre MGK, "Güvenlik ortamı dinamizminin yeniden ele alınması ve analiz edilmesi yanı sıra Bakanlar Kurulu'na bağlı Kriz Merkezi'nin kriz ortamındaki çalışmalarında gerekli düzenlemeler yapılması" önerisine bulundu.

MGK toplantısında Bulgaristan'da 18 yıldan bu yana ilk kez "terörizm" meselesi ele alındı. Toplantıda ayrıca geçen hafta Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan ve Bulgaristan'daki iç güvenlik ve adalet sistemindeki sorunları ele alan gözetim raporunun getirdiği eleştiriler de görüşüldü.


DİĞER HABERLER