Mineralni Bani ilçesinde termal suları ile salatalık yetiştiriliyorÇarşamba, 11 Ocak 2023

Mineralni Bani ilçesinde termal suları ile salatalık yetiştiriliyor

Haskovo (Hasköy) iline bağlı Mineralni Bani (Meriçler) Belediye Başkanı Mümün İskender, “Mineralni Bani ilçesinde jeotermal su ile ısıtılan seralarda salatalık yetiştirildiğini açıkladı. İki yatırımcının salatalık yetiştiriciliğinde jeotermal suyun faydalarından yararlandığını bildiren İskender, “Onların seraları, Mineralni Bani ilçesinde 60 dönümden fazla bir alanı ve komşu bir köyde 17 dönümlük bir alanı daha kaplıyor” diye belirtti. Belediye Başkanı, “Yatırımcılardan biri, jeotermal suyun yanı sıra sebzeyi daha lezzetli ve tüketime daha hızlı hazır hale getirmek için salatalık yetiştirirken müzik de kullanıyor” diye bildirdi.

İskender, “Yerleşim yerinin jeotermal su kullanım hakkını devretmesinden elde ettiği gelir yılda 200 bin levadır. Yerel yönetim elde edilen geliri altyapıya yatırıyor - mevcut ve gelecekteki kullanıcılar için su boru hatları inşa etmenin yanı sıra Mineralni Bani Belediyesi değerli kaynakları depolamak için rezervuarlar da inşa ediyor” diye anlattı.

Belediye Başkanı, “56-67 Santigrat derece - bu, Mineralni Bani'deki kaynaklardan çıkan jeotermal suyun sıcaklığı 56-67 Santigrat derecedir” diye belirtti.

İskender, “Kaynakların debisi saniyede 50 litre olup, Belediye Meclisi kararı ile saniyede 17 litre jeotermal su kullanım hakkı farklı kullanıcılara devredildi” diye aktardı. Maden suyu kaynağının imtiyazının Çevre ve Su Bakanlığı tarafından 25 yıllığına belediyeye devredildiğini hatırlatan Belediye Başkanı, değerli doğal kaynağı kullanmak isteyen bir yatırımcı ortaya çıktığında Belediye Meclisi kararı ile ona kullanım hakkı devredilir” diye kaydetti.


DİĞER HABERLER