Mineralni Bani İlçesi'ni günde 1000 kişi ziyaret ediyorCuma, 22 Nisan 2016

Mineralni Bani İlçesi'ni günde 1000 kişi ziyaret ediyorMineralni Bani (Meriçler) Belediye Başkanı Mümün İskender, "Mineralni Bani (Meriçler) İlçesi'ni günde 1000 kişi ziyaret ediyor. Önemli bir bölümü ise geceliyor. Turistlerin ödediği geceleme ücretlerine ilişkin resmi verilere göre son yıl geceleme sayısı 50 bini aşkın. Turistler dinlenme tesislerinde, otellerde, misafir evlerinde konaklıyorlar" diye bildirdi. Belediye Başkanı, Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığı'na bağlı "Bojur" tesisinin açılışından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 120 odası bulunan tesis, Bakanlığın bölgesel ofisleri aracılığıyla dinlenme tesisi statüsü kazanmaya başvuracak.

Mümün İskender, "Son 3-4 yılda SPA turizm temel geçim kaynağına dönüşüyor" diye vurguladı. Amacın tam bir kaplıca tedavi paketi sunulması olduğuna işaret eden Belediye Başkanı, Mineralni Bani'de kaplıca sularının daha 2000 yıl önce insanları celbettiğini ifade ederek, her geçen yıl turist akınının arttığını kaydetti. Kurortu çoğunlukla buerger, egzema, mide-bağırsak hastalıklarının tedavisini yapan kişilerin ziyaret ettiğini kaydetti.

Mümün İskender, "Yurt içinden turistlerden başka Mineralni Bani ilçe merkezine Türkiye, Yunanistan, Sırbistan ve Makedonya'dan gelen misafirler de var. Makas-Nimfeya (Yanıkköy) Sınır Kapısı'ndan geçiş yapan Romanyalı turistler de buradan geçiyorlar. Turizm, gençlerin temel geçim kaynağına dönüşüyor ve onlar giderek burada kalmayı tercih ediyorlar. Kaplıca tedavisi onlara yıl boyunca istihdam sağlıyor. Buna rağmen işgücü eksikliği var. Otelciler Derneği, Mineralni Bani kurortunda çalışmak isteyen başka ilçelerin sakinlerine ulaşım sağlıyor.

Saje Maden Ocağı ve sera üretim tesisi de iş imkanı sağlıyor. İşsizlik şimdilik ancak emeklilik yaşına erken yaşta olan bayanlar arasında rastlanıyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER