Mineralni Bani ve Çernooçene belediyeleri, kamu-özel ortaklığı kurdularCuma, 29 Ocak 2016

Mineralni Bani ve Çernooçene belediyeleri, kamu-özel ortaklığı kurdularHaskovo (Hasköy) iline bağlı Mineralni Bani (Meriçler) ilçe merkezinde, Kırcaali iline bağlı Çernooçene (Yenipazar) Belediyesi ile ortaklaşa olarak Yerel Girişim Grubu oluşturulmasına ilişkin kamu-özel ortaklığı kuruldu. Kamu-özel ortaklığının kuruluş toplantısında iki Rodop ilçelerinden iş dünyasının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yer aldılar.

Yerel Girişim Grubu oluşturulmasına ilişkin hazırlık tedbiri koordinatörü İvanka Duşkova ve Petraliyska, ülke çapındaki Yerel Girişim Gruplarının uyguladığı Lider yönetim yaklaşımını tanıttılar. Lider yaklaşımının uygulanması Yerel Girişim Grubu oluşturulan ilçede büyük miktarda mali kaynaklar sağlanılmasına yol açabilir. Sadece Kırsal Kesimlerin Kalkınması Programı kapsamında her iki ilçe 1,5 milyon avroya yakın tutarda hibe desteği almaya hak kazanabilir. Mineralni Bani ve Çernooçene belediyeleri hibe desteği için nüfus sayısı ile ilgili gerekliliği karşılamak için ortak bir Yerel Girişim Grubu oluşturacak. Oluşturulacak Yerel Girişim Grubu'nun proje başvuruları yapabilmesi için bugün Yerel Gelişim Stratejisi hazırlanmasına başlandı.

Bundan önce eğitimler düzenlenecek, Yerel Girişim Grubu'nun ise sivil toplum kuruluşu (STK) olarak kaydı yapılacak. Bu kuruluşun merkezi Mineralni Bani ilçe merkezinde olup, 5 kişiden oluşan kolektif bir organ tarafından idare edilecek. Yönetim Kurulu Üyeliğinde denge olması için, yani çeşitli STK, halk toplum merkezleri, iş dünyası ve belediyelerin temsilcileri yüzde 49'dan fazla olmayacak. İlgili kuruluşlar ve firmaların hibe desteğine ilişkin proje başvuruları ilk aşamada bu Yönetim Kurulu tarafından onaylanacak. Gerekliliklere göre her bir Yerel Girişim Grubu'nun kendisine ait donanımlı bir ofisi olmalı ve tam gün çalışan bir idari müdür ve uzmanın görevlendirilmesi şart. Artık Mineralni Bani Belediyesine sağlanan ofis donanımı daha sonra Yerel Girişim Grubuna teslim edilecek.

Yerel Gelişim Stratejisi hazırlanması üzere ekonomik ortamın analizi yapılmasında olumsuz ve olumlu yönler aynı ölçüde önem arz ediyor. Bu stratejinin 2023 yılına kadar uygulanacağının bilinmesi önemli. Uzmanların ifadelerine göre Yerel Gelişim Stratejisi nisan ayının sonuna kadar hazır olacak.


DİĞER HABERLER