Mineralni Bani'de hasat sırasında yangınlara karşı önlemlerÇarşamba, 25 Haziran 2014

Mineralni Bani'de hasat sırasında yangınlara karşı önlemlerMineralni Bani (Meriçler) İlçesi'nde tarım ürünlerinin hasadı sırasında yangınlara karşı önlemler alınıyor. Tarım Arazilerini Koruma Kanunu'nun 6.maddesinin 1. Fıkrasının 2.bendine göre anız ve tarım arazilerinde diğer bitki artıklarının yakılması yasaktır. Kanun doğrultusunda şöyle önlemler tavsiye ediliyor:
Rüzgarlı havada açıkta ateş yakmayın. Çünkü alevler önemli alanları kapsayacak şekilde yangının hızla yayılmasına yol açabilir. Kendi ev bahçelerinizde ancak yangının dağılmaması için ateş söndürme araçları hazırda bulundurarak, güvenlik tedbirleri aldığınız zaman ateş yakabilirsiniz. Bina saçaklarına yakın ve ağaç dallarının altında ateş yakmayın. Yaktığınız ateşi kontrolsüz bırakmayın. Apartmanlar aralarında çok sayıda aracın park edildiği yerlerde, benzin ve gaz istasyonları, kolay alevlenir ve yanıcı maddeler depolarına yakın ateş yakmayın.

Yangın güvenlik önlemleri konusunda özellikle çobanlar, keçi çobanları, arıcılar, avcılar, yürüyüşçüler, villa ve tarım arazisi sahipleri özen göstermeliler. Kuru otlar ve anızlarla tutuşturulan ateş kolayca çevrede bulunan uzun ömürlü bitkiler, çiftlik, villa ve konut binaları ve ormanlara sıçrayabilir. Yangın çıkmasına izin verilmemesi konusunda konut kooperatif başkanları, tarım arazileri sahipleri, kiracıları, ayrıca köy muhtarları ve vekilleri büyük sorumluluk taşıyorlar.

Rekoltenin korunması açısından ancak Bölge Yangın Güvenliği ve Nüfus Koruma Şubesi tarafından 2014 hububat hasat kampanyasında kullanmak için tasdik kaydı yaptırılan hasarsız tarım makineleri ve başka hasarsız ulaşım ve el yangın söndürme araçları bulunan başka teknik araçların kullanılmasına izin veriliyor. Tarım ve ulaşım araçlarının hareketi sırasında aracın patinaj yapması ve egzozun kuru bitkilere değmesi önlenmelidir.

Tarım ve ulaşım araçlarının hasat edilecek alanlara yakın yerlere park edilmesi ve onarımı yasaktır. Yangın belirtisi gördüğünüzde hemen 112 Acil Servisi arayın ve olayla ilgili en doğru bilgi verin.


DİĞER HABERLER