Mineralni Bani'nin 2017 Yılı Belediye Bütçesi kabul edildiSalı, 31 Ocak 2017

Mineralni Bani'nin 2017 Yılı Belediye Bütçesi kabul edildi Mineralni Bani Belediye Meclisi, 2017 Yılı Belediye Bütçe Taslağını oybirliğiyle kabul ettikten sonra konuşan Belediye Başkanı Mümün İskender, "Ulusal bir SPA merkezi olan Mineralni Bani'ye büyük yatırımcıların gelmesi bekleniyor. Onlar belediye binalarına, arazi ve arsalara ilgi gösteriyor. Bu yüzden mevcut borçların büyük bir kısmı Belediye'ye ait taşınmazların satışından elde edilen gelirle karşılanacak" diye kaydetti.

Mümün İskender, "Belki de önceki yönetim dönemin sonunda 2015 yılında aşırı iddialı bir yatırım programı hazırladık. Gerçekleştirdiğimiz tüm projelerden başka muhtarlık, sağlık ocağı, anaokul ve okul gibi binalarda bakım, onarım ve yenileme çalışmaları yaparak yerleşim yerlerinin daha iyi bir çehreye kavuşması için ilave çalışmalar gerçekleştirdik. Yıllarca bu tür binalar yenilenmemişti. Şunu söyleyebilirim ki, geçen asrın 80'li yıllarında inşa edildiğinden bu yana tamir edilmeyen bazı muhtarlık binaları vardı. Oysa artık 2017 yılında bulunuyoruz" dedi.

Belediye Meclisi, 15. Olağan oturumunun başında 7 893 681 leva miktarındaki Bütçe Mali Plan Çerçevesini onayladı. Bütçe gelirlerinin hemen hemen 6 milyon leva olması planlanıyor. Onlardan taşınmaz mülk satışından 1,85 milyon leva gelir olması bekleniyor. Devletin delege ettiği faaliyetler için 1,92 milyon leva, yerel yönetim faaliyetleri için ise 5,97 milyon leva gider yapılması planlanıyor. En büyük miktarda giderlerin su ve kanalizasyon işleri, yollar, kamu hizmetleri ve ilçede yapılan ormancılık faaliyetleri için harcanması öngörülüyor.

Belediye Başkanı, "Bütçe dengeli ve gerçekçidir. 1,6 milyon leva değerinde süresi uzatılmış borcun olması endişe verici bir şey değil" dedi. Mümün İskender, bütçe açığının projelerle ilgili beklenilen ödenekler ve Belediye'ye ait mülklerin satışından elde edilen gelirlerde kapatılmasını bekliyor.

Belediye Başkanı, "Eski bütçenin güncellenip, yeni 2017 Yılı Belediye Bütçesi'nin kabul edilmesinden dolayı teşekkür ederim.1 milyon leva miktarında kaynağın Devlet Bütçesi'nden Belediye Bütçesi'ne iade edilmesini bekliyoruz. Bu kaynaklar Mineralni Bani Belediyesi'ne ait ve onlar önemli projelerimizi tamamlamamız için verildi. Devletin bu parayı geri aide etmesi an meselesi" diye ifade etti.

Mineralni Bani 2017 Yılı Belediye Bütçesi taslağına ek halinde Maliye Bakanlığı'nın görüşü ve bütçenin kamuoyu tartışması tutanağı bulunuyor.


DİĞER HABERLER