Minik Atakan Gruevo'da bulunanları duygulandırdıPerşembe, 27 Aralık 2012

Minik Atakan Gruevo'da bulunanları duygulandırdı"Ölüm Allah'ın emri biliriz, bu konuda asla şüphelenmeyiz. Vatan için namus için can verdiniz, nur içinde yatasınız kahraman şehitlerimiz..."

Aralık sonu Momçilgrat'ta (Mestanlı) acı anılar yeniden tazelendi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da demokrasi şehitleri üç ayrı yerde anıldı. Dün, Nanovitsa ve Gorsko Dülevo şehitleri anılırken, bugün de Raven, Gruevo ve Momçilgrad şehitleri anıldı. Belediyenin en büyük köyü Gruevo'da siyasiler sözü almazken, minikler şiirleriyle yürekleri dağladı. 28 yıl önce çalışkan köy halkının barışçıl nöbetinde Abdulazis Bekir, Mustafa Ali ve Mustafa İbrahim hala yakalanamayan cellatlar tarafından acımasızca öldürülmüştü.

Cansel Mestan, Açelya Ömer, Burçin Mustafa, Çiğdem Eray, Atakan Tuncay Ömer ve Melek Fikret Türkçenin eşsiz gücüyle dil, din ve özgür yaşam adına verilen mücadeleleri, düşen şehitleri kıtalar kıtalar okudular. Üç buçuk yaşındaki Atakan adeta tören alanı dolduranları hem büyüledi hem de birçoğunu ağlattı.

Hayranlar neneleri, anaları, bacıları yine anıtın sol tarafını doldurdu.

HÖH Yerel teşkilat başkanı Vedat Emin alanı dolduranları birlik ve beraberlik içinde dürüst olmaya davet etti.

HÖH Merkez Karar Yönetim Kurulu adın genel başkan yardımcıları Lütvi Mestan ve Ruşen Riza anıta çelenk sundular. Türkiye-Bulgaristan Meclisler Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ve heyetindekiler de çelenk sundular.

Bursa Mastanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Öztürk ve heyetindeki çalışma arkadaşları şiir okuyan miniklere birer hediyelik paket sundular.

Cami avlusunda pişirilen mevlit pilavı da herkese tattırıldı, evlere de gönderildi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER