Mleçino'da Bulgarlaştırma süreci şehitleri anıldıPazar, 23 Aralık 2012

Mleçino'da Bulgarlaştırma süreci şehitleri anıldıTürkiye'den Bulgaristan'a göçmenlerle dolu otobüsler geldiği zaman genelde seçim turizmi yapıldığı konuşuluyor. Fakat bu defa ağır kış hava şartlarına rağmen pazar günü Türkiye'den göçmeler üç otobüsle seçime katılmak için değil, Ardino'nun (Eğridere) Mleçino (Sütkesiği) köyünde düzenlenen komünist totaliter rejimin başlattığı Türklerin isimlerinin değiştirme kampanyasına karşı ilk büyük yürüyüşü anma töreni için geldiler. Onlar 24 Aralık 1984 tarihinde meydana gelen olayların 28. yılını andılar.

Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat yaptığı selamlama konuşmasında, artık 10.yıl Mleçino meydanındaki kendi girişimiyle yapılan anıt çeşme önünde acı bir olayı andıklarını dile getirdi. Resmi Murat, "Bulgarlaştırma süreci Bulgaristan tarihinde kara bir lekedir. Bizden sonraki nesiller bunu bilmeli ve bu tür hataların yapılmasına izin vermemeli" dedi. Başkan, bugün artık bölgedeki halkın daha iyi yaşam standardı olması için mücadele edildiğini vurguladı. Resmi Murat, "2013 yılı Belediye sakinleri için çok bereketli olacak. Su temin edilmesi, yolların onarımı ve spor salonlarının yenilenmesine ilişkin birkaç önemli proje üzere çalışıyoruz. Bizim ödevimiz sizin yaşam standardınızı iyileştirmek. Sizleri seviyoruz ve çocuklarınızın geleceği için daha büyük çaba sarf edeceğiz" diye sözünü tamamladı.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkan Yardımcısı Ruşen Riza yaptığı konuşmasında, "Birlik olursak, geleceğimize dair umut var. Umut var, fakat şu anda Bulgaristan'da insan hakları konusunda yapılacak daha çok şeyler var. Bugünkü GERB yönetimi ile Todor Jivkov'un totaliter yönetimi arasında bir fark göremiyorum" dedi. Sayın Riza, Boyko Borisov'un adamlarının ülkedeki Türk köylerini gezip insanların oyunu istediklerini kaydetti.
Ruşen Riza, "Onlara sormak isterim, son yıllarda devlet kurumlarında Türk asıllı tek bir müdür bari kaldı mı acaba?! Onların hepsini işten azlettiler" diye seslendi. Sayın Riza'nın ifadesine göre etnik azınlıkların hakları tüm Bulgaristan vatandaşlarıyla eşit olmalı. HÖH Başkan Yardımcısı, "Bir göreve aday olunduğu zaman birinin Ahmed veya İvan adında olmasına bakmamalı, işinde daha iyi olan işe alınmalı. Demokratikleşme değişimlerinden 22-23 yıl sonra ülkede hala mahkeme, polis gibi kurumlarda kadromuz yok. Bu haklar bize verilmezse, geçmişi hatırlatıp unutmamak için biz daima meydanlara toplanacağız" diye sözlerine ekledi.

Milletvekili Necmi Ali, Seçim Yasası'nda yapılan değişikliklerle GERB hükümetinin vatandaşların oy kullanma hakkını sınırlandırmaya çalıştığını ve gelecek Parlamento seçimlerini manipüle etmeye hazırlandıklarını belirtti. Necmi Ali, "20 yıllık demokratik geçişten sonra tekrar ülkede kitlevi insan ve özellikle de Anayasa haklarının çiğnendiğine şahit oluyoruz" dedi.

HÖH Kırcaali İl Başkanı ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, HÖH partisinden seçilen Belediye başkanlarının faaliyetine engeller koyulduğu için normal çalışamadıklarını vurguladı. Sayın Ömer, "Yollarda yama çalışmaları yapmak için belediye arazisi satmak zorundayız. Fakat Boyko Borisov hükümetinin bize yarattığı zorluklara rağmen Belediye başkanlarımız insanların yaşam standardını iyileştirmek için elinde geleni esirgemiyorlar. Avrupa Birliği programları gereğince hazırlanan projeler kazanıyorlar ve gördüğünüz gibi onların büyük emekleri sayesinde belediyelerimizde duraksama yok. Fakat az kaldı, sadece 7 ay ve bu defa GERB partisi seçmenlerden çok büyük şamar yiyecek, çünkü herkes artık anladı ki sadece boş lafla siyaset yapılmıyor" dedi.

Anma töreninde HÖH Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Ayhan Etem, 24 Aralık 1984 yılı olaylarının organizatörlerinden ve İstanbul Hallarlılar Derneği Başkanı Rufat Yağcı ve Kırcaali Siyasi Tutuklular Birliği Başkanı Halil Rasim de konuşma yaptılar.

Anma töreninde bulunan resmi konuklar arasında Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu Konsolos Vekili Ahmed Keloğlu, Bursa Eğridereliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Kahraman, bölgedeki siyasi tutuklulardan Durhan Hüseyin, Receb Akif Taşçı, Feyim Tahir, Belediye başkanları, Kırcaali İli'nden Meclis başkanları, HÖH Genlik Kolları Kırcaali İlçe Teşkilatı Başkanı Bayram Bayram, Yüksek İslam Şura başkanı Şabanali Ahmed, Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet hazır bulundular.

Miting Süleyman Yusuf Adalı, Recep Küpçü, Mustafa Keloğlan, Rasim Bilazeroğlu gibi ünlü şairlerin 1984 yılı olaylarını konu edindikleri şiirlerin okunmasıyla başladı. Yerli genç kızlar ve delikanlılar tarafından ifadeli okunan şiirler o kadar çok etkiledi ki dinleyicileri herkesin gözleri yaşla doldu.

Yüksek İslam Şura başkanı Şabanali Ahmed Bulgarlaştırma sürecinde şehit olanların ruhuna dua okuduktan sonra, anıt çeşmesi önüne çelenk ve çiçekler koyuldu.

Daha sonra Bogatino (Çorbacılar) köyünden Emin Hoca'nın hazırladığı etli pilavdan anma törenine gelen herkese ikram edildi.Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER