Mleçino’da Bulgarlaştırma sürecine karşı ilk ayaklanmalar törenle anılacakÇarşamba, 15 Aralık 2021

Mleçino’da Bulgarlaştırma sürecine karşı ilk ayaklanmalar törenle anılacak

Ardino (Eğridere) ilçesinin Mleçino (Sütkesiği) köyünde komünist totaliter rejim tarafından başlatılan Türklerin isimlerini değiştirme kampanyasına karşı ilk büyük yürüyüşün düzenlendiği ve 24 Aralık 1984 tarihinde yaşanan trajik olayların 37. yıl dönümü münasebetiyle anma töreni ve mevlit programı düzenleniyor. 25 Aralık 2021 Cumartesi günü saat 10.00'dan itibaren Mleçino meydanındaki 24 Aralık 1984 Yılı Anıt Çeşmesi’ne Bulgarlaştırma sürecinin şehitleri anısına çelenk ve çiçek konulacak. Köy camisinde şehitler için mevlit okutulacak. Mevlit programından sonra tüm katılımcılara pilav ikram edilecek.

Anma programı, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Adino İlçe Başkanlığı tarafından organize edilmektedir.

Programa konuk olarak HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı'nın, HÖH başkan yardımcılarının, HÖH milletvekillerinin, Kırcaali il ve ilçe Belediye ve Meclis başkanlarının ve 24 Aralık 1984 tarihinde yaşanan trajik olaylara iştirak eden soydaşların katılması bekleniyor.

37 yıl önce soğuk bir aralık gününde Gorno Prahovo (Tosçalı), Dolno Prahovo (Ahmatlar), Başevo (Hallar), Tırna ve Çernigovo (Karamusollar) köylerinden 3 bini aşkın kişi Mleçino köyüne toplanıp isim değiştirme kampanyasına karşı çıkıyorlar. O zaman masum insanlara karşı ilk kurşun sıkılıyor.

Güner ŞÜKRÜ


DİĞER HABERLER