Mleçino'da (Sütkesiği) soykırım sürecinin kurbanları anıldıPazar, 25 Aralık 2011

Mleçino'da (Sütkesiği) soykırım sürecinin kurbanları anıldıKırcaali'ye bağlı Eğridere ilçesinin Mleçino ( Sütkesiği) köyünde 24 Aralık 1984 yılında komünist totaliter rejimi tarafından başlatılan Türklerin isimlerinin değiştirme kampanyasına karşı ilk büyük yürüyüşün düzenlenmesi münasebetiyle köy meydanında bu yıl da geleneksel olarak anma töreni yapıldı. 24 Aralık 1984 tarihinde meydana gelen olayların 27. yılı anılırken, törene katılanlar bu tür olayların bir kez daha yaşanmaması arzusunu dile getirdiler.

Anma törenine Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) milletvekili Necmi Ali, HÖH Kırcaali İl Başkanı ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, Başevo köyü sakinlerinden ve Aralık 1984 yılı olaylarının organizatörlerinden Rufat Yağcı katılırken, Resmi konuklar arasında Türkiye'deki Bulgaristan göçmenlerinin en büyük örgütlerinden biri olan Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nin (BALGÖÇ) yeni seçilen Genel Başkanı Doç. Yüksel Özkan ile Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu Konsolos Vekili Elif Kutlu da anma töreninde hazır bulundular. Bursa BALGÖÇ Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Yüksel ile Günaydın İzmirli de gelen konuklar arasında yerini aldılar.

Başevo, Gorno Prahovo ve Mleçino göçmen derneklerinden yaklaşık 100 kişi Soykırımı süreci şehitlerini anmak amacıyla İstanbul ve Bursa'dan özel olarak anma törenine katıldılar.

Olayları anmak amacıyla düzenlenen mitinge Kırcaali ilinden Belediye Başkanları, Belediye Meclis Başkanları, HÖH Gençlik Kolları Kırcaali İl Başkanı Ahmed Habip, bölgedeki siyasi tutuklulardan Receb Akif Taşçı, Mümün Çolak, Feyim Çelik ve Siyasi Tutuklular Birliği Başkanı Halil Küçük de katıldılar. Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, HÖH Ardino İlçe Başkan Vekili İzzet Şaban, Ardino Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayramov ve Mleçino muhtarı Ulvi Üzeyir anma töreninde ev sahipliği yaptılar.

Mitinge ünlü şairlerimiz Süleyman Yusuf Adalı, Sebahattin Bayram Öz ve yakın Yabılkovets (Elmalı) köyü doğumlu Faik İsmail Arda'nın 1984 yılı olaylarını konu edindikleri şiirleri okunarak başlandı. Yerli öğrenciler tarafından ifadeli okunan şiirler, dinleyicileri derinden etkiledi. Öyle ki, 8 yaşındaki Özlem Bahtiyar'ın okuduğu mısralar kalabalığın büyük kısmının gözlerini yaşarttı. Bahri Ömer'in de gözlerinde görünen yaşlar dikkatten kaçmadı.

Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat yaptığı selamlama konuşmasında, İstanbul ve Bursa'da yaşayan göçmenlerin, dondurucu kar ve soğuğa rağmen, 600 kilometreden fazla yol alarak, anma törenine katılanlarından dolayı gönülden şükranlarını sundu. Resmi Murat, "Aynı o zor günlerdeki gibi, bugün de siz öndesiniz. Yaşadığınız uzaklardan doğduğunuz topraklara, bugünkü anma törenine katılmak için bir organizasyon yaptınız. Bence siz gerçek bir kahramansınız" dedi. Başkan Murat, geçen yerel seçimlerde HÖH'nin Belediye Başkanları ile meclis üyeleri adaylarına verdikleri büyük destekten dolayı yerel halka teşekkür etti. Resmi Murat, "Bir babanın oğluna baktığı gibi, ekibim de aynı şekilde daima sizin çıkarlarınız için çalışacak. Ben de aynı sorumlulukla Ardino bölgesinin refahı için çalışacağıma dair hepinize söz veriyorum" diye sözlerine ekledi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER