Momçilgrad 24 Mayıs'ı kutladıCuma, 24 Mayıs 2024

Momçilgrad 24 Mayıs'ı kutladı

Momçilgrad (Mestanlı) sakinleri 24 Mayıs Kiril ve Metodiy Kardeşler, Bulgar alfabesi, eğitim ve kültür ve Slav yazısı gününü kutladı. Kutlama, şehir merkezinden geçen bir geçit töreniyle başladı. Öğrenciler, öğretmenler ve kültür aktivistleri, ana caddenin her iki tarafında duran yüzlerce Momçilgradlı tarafından alkışlandı. En çok duygulananlar ise mezunlar oldu. Korteje Belediye Başkanı İlknur Kazım, Belediye Meclis Başkanı Ersin Ömer, belediye yönetimi temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, amatör sanatçılar ve kültür adamları katıldı.

"Nuri Adalı" şehir parkındaki yazlık sahnede öğrenciler şarkılar ve danslarla Momçilgrad vatandaşlarının bayram havası yaşamasını sağladılar.

Momçilgrad Belediye Başkanı İlknur Kazım, öğretmenleri, eğitimci öğrencileri ve kültür aktivistlerini kutladı.

İlknur Kazım yaptığı konuşmada, "Her yıl bu bayram bizi çok heyecanlandırıyor. Biz ona en kutsal, en sevilen bayram diyoruz, çünkü o bizim dünyanın geçmişi, bugünü ve geleceğiyle olan bağımızdır. Her birimizin okul eşiğinden geçtiği andan itibaren bildiği "İlerleyin, yeniden doğan insanlar" sözleri bu günde her zaman duyulur ve bilgi ve yaratıcılık arayışını ateşler" dedi. Törenin sonunda Momçilgrad'daki okullardan mezun olan öğrencilerin yanı sıra ulusal etkinliklerde belediyeyi onurlu bir şekilde temsil eden öğrencileri ödüllendirdi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER