Momçilgrad Belediyesi, hastane için mali yardım arıyorCuma, 22 Nisan 2011

Momçilgrad Belediyesi, hastane için mali yardım arıyor Momçilgrad Belediyesi dünkü oturumunda "Dr. Sergey Rostovtsev" Çokyönlü Aktif Tedavi Hastanesinin yıllık mali balansını kabul etti. Hastane Müdürü Dr. Mladen Kırov, 2009 yılında gelirin 1,7 milyon, 2010'da 817 bin Leva, 2011'de ise 598 104 Leva olması beklendiğini belirtti. Bu yılın başında Cerrahi Bölüm kapandı, çünkü bölümde üç cerrah ve bir stajyer çalışması zorunluluğu getirildi. Geçen yıl objektif nedenlerden dolayı nörolojik bölüm hasta kabul etmiyordu, bunun olması için yeni skener ve röntgen cihazları kurulması istemine uyması gerekliydi.
Momçilgrad Belediye Başkanı Müh. Erdinç Hayrulla, "Tedavi merkezinin yeterince hastası var, şu anki durum suni olarak yaratılmıştır, çünkü Ulusal Sağlık Sigorta Kasası hastanelere sınırlamalar getirdi" diye yorumladı. Meclis üyeleri, hemen bir iş grubu oluşturulmasını önerdiler. Amaç, hastanede durumu değerlendirip, destek vermek için imkanlar aramak. Bu iş grubunda Belediye ve hastane yönetiminin ve de uzmanların yer alacağı anlaşıldı.
Momçilgrad Belediye Meclis Başkanı Müh. Sunay Hasan, "Eğer sınırlama getirilmeseydi, 2011 yılında hastanenin faaliyetinden elde edilen gelirler yaklaşık 1,2 milyon Leva olacaktı" dedi. O, tedavi merkezinin giderlerini azaltma imkanları olduğunu düşünüyor.
2011 yılında hastanenin gelirlerinin yüzde sekseni iş personelin maaşları için kullanıldığı açıklandı. İlaç, tıbbi araç ve malzemeler, yiyecek, akaryakıt ve başkaları için para yetmiyor.
Ön verilere göre, hastanede olumsuz mali sonuçlar olmaması için ek olarak yaklaşık 300 bin Leva gerekli. Geçen yıl içinde Momçilgrad Belediyesi hastaneye skener ve röntgen ihtiyacını karşılamak suretiyle yaklaşık 200 bin Leva sağladı.


DİĞER HABERLER