Momçilgrad Belediyesi, Makas yoluyla bağlantı kurulacak yol projesini başlattıPerşembe, 30 Ekim 2014

Momçilgrad Belediyesi, Makas yoluyla bağlantı kurulacak yol projesini başlattıMomçilgrad (Mestanlı) Belediyesi, Momçilgrad'ın Makas yolu ile bağlantı kuracağı yolun yapımına ilişkin en anlamlı projelerinden birini başlattı. Yeni yolun yapımından sonra Momçilgrad ve Krumovgrad (Koşukavak) üzerinden Makas Gümrük Kapısı'na yolculuk yapanların alacağı mesafe 10 kilometreden fazla azalacak. Şu anda iki ilçe ile Yunanistan ile Makas Gümrük Kapısı arasındaki yol bağlantısı Cebel Durağı üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu projenin gerçekleştirilmesi bölgede iş dünyasının ve turizmin gelişimi açısından büyük önem arz etmektedir. Proje Temmuz 2015 tarihinde tamamlanacak. Proje Kırsal Kesimlerin Kalkınması Programı kapsamında finanse edilmektedir.

Belediye Başkanı Akif Akif, "Bu yolun inşasıyla Momçilgrad, Yunanistan'dan yapılacak yatırımlara kapılarını açarak, yerlilere yeni iş pozisyonları açılmasını sağlayacak.
Önümüzdeki aylarda turizm, ekonomi ve ticaret alanında yatırım yapacak yabancı yatırımcılarla dinamik diyalog kuracağız" diye paylaştı. Belediye Başkanı, yeni yolun Momçilgrad'a komşu ilçelerinde gelişimine katkı yapacağı ümidini ifade etti.

Sayın Akif, "Yunan yatırımcıları birçok aileye iş imkanı sunacak işyerleri açılması için arazi sağlanılması konusunda taviz vermeye hazır olduğumuzdan emin olmalılar" diye belirtti.

Hatırlatmak gerekirse, Yerel Meclis oy birliğiyle ilçe düzeyinde büyük önem arz eden yatırımların ve B sınıfı sertifika çıkarılmasının teşvikine ilişkin yönetmelik kabul etti. Bu yönetmelik Momçilgrad İlçesi'ne yatırım niyetlerinin gerçekleştirilmesinin maksimum ölçüde hızlandırılmasını sağlayan bir sürü idari kolaylıklar sunuyor.

Yeni yol kesimi Momçilgrad'ın girişindeki dönel kavşaktan Vırbitsa (Söğütlü) çayı üzerindeki köprüden Gradinka köyü ile bağlantı kurularak bağlanacak. Karayolu, 7 metre genişliğinde olup, bir tarafında yaya trafiği için kaldırım yapılacak.

Vırbitsa çayı üzerindeki köprünün uzunluğu 168 metre, genişliği ise 11.50 metre olacak. Üç ağızlı bir kavşakla uluslararası yolla bağlanacak. Demiryolu hattı üzerindeki üst geçit de onarılacak.


DİĞER HABERLER