Momçilgrad Belediyesi, Orfeyus Gecesi Müzik Festivali düzenlediPazartesi, 27 Haziran 2022

Momçilgrad Belediyesi, Orfeyus Gecesi Müzik Festivali düzenledi

Momçilgrad (Mestanlı) Belediyesi, Kırcaali ilinde koronavirüs pandemisinin başlamasından sonra en popüler festivali düzenledi. Tatul (Acıoluk) köyü yakınında bulunan Traklar dönemine ait tapınağın yanında bu yıl 14’üncüsü yapılan Orfeyus Gecesi Müzik Festivali'ne 1000'den fazla kişi katıldı.

Festivalin açılışında katılımcılara hitap eden Momçilgrad Belediye Başkanı İlknur Kazim, “Burada düzenlediğimiz müzik festivali, bin yıllık gelenekleri ve görenekleri koruyarak ve geliştirerek sanatın büyüsünün bir tür amblemi haline geldi. Momçilgrad Belediyesinin on yıllık geleneği başarılı bir şekilde koruduğu için son derece memnunum” diye kaydetti. İlknur Kazim, aralarında Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) milletvekilleri Adlen Şefket, Bayram Bayram ve Pavlin Krıstev'in de bulunduğu programı izlemeye gelenleri selamladı.

Belediye Başkanı, festival sahnesinde yaptığı konuşmada bu yıl Tatul köyü yakınlarındaki kült kompleksi alanında arkeolojik kazılara devam edileceğini duyurdu. İlknur Kazim, “Ekibimle birlikte bu kutsal yeri ziyaret etmeyi daha da keyifli ve ilgi çekici hale getirme fikri üzerinde çalışıyoruz, çünkü birçoğunuzun muhtemelen yaptığı gibi bu eşsiz kompleksin hala birçok sır sakladığına inanıyoruz. Bu bağlamda, bu sonbaharda başlaması gereken yeni kazıların başlatılacağına dair iyi bir haber vermek istiyorum” diye açıkladı.

Selamlama sözlerinin ardından Belediye Başkanı, 16 bisikletçinin yer aldığı Tatul köyü- Momçilgrad bisiklet turunun kazananlarını ödüllendirdi. Yarışın galibi Hüseyin Hüseyin bir bisiklet ile ödüllendirildi.  İkinci ve üçüncü olan Ervin Hüseyin ve Tolga İzzet’e de ödüller verildi.

Ödül töreninin ardından sahneye Momçilgrad ilçesinden yetenekli çocuklar çıktı. Rodop türküleri söyleyen şarkıcı Filip Sinapov, “Kaynaktan Türküler” isimli son albümünde yer alan hit olan türküleri seslendirdi.

Programda sahne alan Riton İkilisi Katya ve Zdravko, sevenlerine coşkulu bir gece yaşattılar.

Momçilgrad doğumlu olan Zdravko, “Duygularını ifade etmekte zorlanıyorum, memleketimde bulunduğum için gerçekten heyecanlıyım” diye kaydetti. Riton İkilisi, en son şarkılarının yanı sıra en popüler hitleriyle seyirci karşısına çıktılar.  
Orfeyus Gecesi Müzik Festivali, geleneksel olarak ateş şovu ve havai fişek gösterisiyle sona erdi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER