Momçilgrad Belediyesi, yerel kalkınma projesi kapsamında bir çiftçi pazarı kuruyorPerşembe, 28 Ekim 2021

Momçilgrad Belediyesi, yerel kalkınma projesi kapsamında bir çiftçi pazarı kuruyor

Momçhilgrad'da (Mestanlı) uzun süredir devam eden yeni bir modern pazar yeri kurma fikri gerçeğe dönüşüyor. Yeni modern pazar, şehir merkezinde yıkılan eski pazarın bulunduğu yerde yer alacak. Amaç, yerel çiftçilerin ürünlerini satabilecekleri bir yere sahip olmalarıdır.

Çiftçi pazarında tezgahlar ve masalar olacak. Ayrıca kasap dükkanları ve fast food satış yerleri de olacak. Projede ayrıca tuvalet yapılması da öngörülmektedir. Tezgahların ve masaların üzerinde bir çatı kaplama uygulanacak.  

Proje, Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliğinin NSORB ile iş birliği içinde çalışan Norveç Yerel Yönetimler Birliği tarafından sağlanan finansmanla uygulanacak. Momçilgrad, ülkedeki konseptleri onaylanmış 10 belediyeden biri ve yerel ekonomik kalkınma için fikirlerin uygulanması için mali destek alacak.

Belediye yönetimi, yerel çiftçilerin çeşitli ürünlerini tanıtmak ve popülarize etmek için düzenli bir şekilde festival etkinlikleri düzenlemeyi planlıyor. İlk festivaller ilçenin ekolojik açıdan temiz alanlarında üretilen ballara adanacak. Diğer bir fikir de Bulgaristan'da sadece bu yöreye ait geleneksel su böreğini tanıtmaktır.

Momçilgrad Belediye Başkanı İlknur Kazim konuyla ilgili, “Yerel çiftçilerin sunabileceği çok şey var. Onların ürünleri organik ve doğal ve bu tür yiyecekler şu anda Avrupa'nın her yerinde popüler. Çiftçi pazarı sadece ticaret için bir merkez değil, aynı zamanda Momçilgrad ilçesinin misafirlerinin yerli halkın yaşam tarzına ve kültürüne dokunabilecekleri bir yer olacak. Çiftçi pazarı projesinin gerçekleştirilmesiyle yerel gıdaları tanıtabileceğimize ve küçük ve aile tipi çiftliklerin gelişimi için bir teşvik sağlayacağımıza inanıyorum” diye yorumda bulundu.


DİĞER HABERLER