Momçilgrad Belediyesi'nin 2017 Yılı Bütçesi kabul edildiSalı, 31 Ocak 2017

Momçilgrad Belediyesi'nin 2017 Yılı Bütçesi kabul edildi Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Meclisi, oybirliğiyle 11 478 486 leva miktarındaki mali çerçeveli 2017 Yılı Belediye Bütçesi'ni kabul etti. Devletin delege ettiği faaliyetler için 5 951 390 leva, 2017 yılında yerel yönetim faaliyetleri ve devlet faaliyetlerine ek finansman sağlamak için ise 5 527 096 leva miktarında gider yapılması planlanıyor.

Belediye Başkanı Müh. Sunay Hasan, "Gerçekçi, gergin, fakat gerçekleşebilir bir bütçe" dedi. Belediye Başkanı, stratejik amacın aktif politikalar gerçekleştirerek, Momçilgrad kasabasının modern bir Avrupa ilçesine dönüştürülmesi olduğunu belirtti. Müh. Hasan, bütçenin önceliklerinin yeni 2014-2020 program döneminde gerçekleştirilen projeler kapsamında başarılı bir şekilde yatırımların başlaması, sosyal ve teknik altyapıya yatırım yapılması ve ilçede daha küçük yerleşim yerlerinde yaşam koşullarının iyileştirilmesi olduğunu kaydetti. Öncelikler arasında spor alanında, sosyal içerme ve kırılgan kesimlere ait gruplara destek verilmesine yönelik aktif politikalar yürütülmesi de bulunuyor.

Sunay Hasan, "2017 Bütçesi'nin ilk mali planına göre yüzde 42 oranına yakın bir miktarı eğitim, sağlık ve sosyal hizmetlere yönelik harcanacak" diye vurguladı.

Momçilgrad Belediyesi'nin bu yıl için belirlediği hedeflerden biri eğitim ve sosyal hizmet sistemlerinde istikrar sağlamaktır. Başka bir hedef de sınırlı kaynakların çerçevesinde ilçede kasaba ve köylerin gelişiminde denge sağlanmasıdır. Başka bir hedef olarak da Belediye yönetimi proje gerçekleştirmek, yeni proje hazırlamak ve programlara başvurmak için hibe desteği olarak Avrupa Birliği'nden sağlanan kaynakların efektif yönetilmesine yönelik çaba sarf edecek.

Momçilgrad Belediyesi, ilçeyi bir turizm destinasyonu olarak popülarize etmeye ve kültür alanında çeşitli ve anlamlı ürünler üretmeye devam edecek. Belediye yönetimi, tüm 2015-2019 dönemi için öncelik olan vatandaşların ve iş dünyasının yararına Belediye İdaresi'nin verimliliğinin ve şeffaflığının artırılmasına yönelik çalışmalarına devam edecek.

Belediye Başkanı, "2017 Yılı Belediye Bütçesi'nin gelir tahminlerinin gerçekleşmesi için çabalar Belediye'ye olan mevcut borçların ve süresi uzatılmış borçların toplanmasına yönelik olacak" dedi. Müh. Hasan, planlanan giderlerin harcama yetkililerinin temel gereksinimlerini tatmin etmekte olduğunu sözlerine ekledi.

Müh. Sunay Hasan, "Bütçe birimi yöneticilerinden kamu kaynakların harcanmasında kemer sıkma politikası uygulanması ve bütçe disiplininin sıkı bir şekilde korunması istenecek" diye kesin konuştu.


DİĞER HABERLER