Momçilgrad, ev yapımı yiyeceklerle ilgili anket yapılan ilçeler arasında yer alıyorPerşembe, 16 Mart 2023

Momçilgrad, ev yapımı yiyeceklerle ilgili anket yapılan ilçeler arasında yer alıyor

Momçilgrad (Mestanlı), Evde Gıda Üretimi Hakkında Yönetmelik taslağı hazırlamak üzere anket yapmak için seçilen 55 ilçe arasında yer alıyor. Tarım Bakanlığı'nın girişimiyle evde hazırlanan gıda ürünlerinin düzenlenmesi amaçlanıyor. Uzmanlara göre, şu anda kayıt dışı ekonomi alanında olduğu için bu pazar hakkında resmi bir istatistik yoktur. Nüfusun yaklaşık dörtte birinin evde gıda üretimi yaptığı ve bunu pazara sunmakla ilgileneceği tahmin edilmektedir.

Momçilgrad Belediyesi Eğitim, Kültür ve Turizmden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Gülüzar İsmail, konuyla ilgili şöyle bir yorum yaptı: “Momçilgrad'ın anket yapmak için seçilen ilçeler arasında olması tesadüf değildir. Yöremiz, üretimi serileştirilemeyen ya da en azından lezzeti ev yapımıyla aynı olamayacak kadar spesifik yemeklerle tanınır”. Belediye Başkan Yardımcısı, yönetmelik kapsamına alınabilecek ürünlere örnek olarak ev yapımı tarhana, erişte, su böreği, baklava vb. ürünler gösterdi.

Gülüzar İsmail’in ifadesine göre, Evde Gıda Üretimi Hakkında Yönetmelik kabul edilmesi, ilçede turizmin gelişmesine katkı sağlayacak ve aynı zamanda ilçe sakinlerinin ek gelir elde etmesi için bir fırsat olacak.


DİĞER HABERLER