Momçilgrad hastanesinde enerji tasarrufu yapılmasına ilişkin proje başlıyorCuma, 21 Şubat 2014

Momçilgrad hastanesinde enerji tasarrufu yapılmasına ilişkin proje başlıyorMomçilgrad (Mestanlı) Hastanesi'nde enerji verimliliği projesinin ilk çalıştayına katılanlar gelecek yıl içinde tedavi kurumunun Güney Bulgaristan'da en istikrarlı ve tercih edilenler arasında yer almasını dilediler.

Ulusal Vakıf Çevre Fonu tarafından finanse edilen projenin toplam tutarı 801 608 leva. Onarım çalışmaları 26 Şubat 2014 tarihinde başlatılacak.

İnşaat ve montaj işlerinin 3 ay içerisinde sona ermesi bekleniyor. Sağlanan kaynaklarla binanın doğramaları yenilenecek, ısı yalıtımı yapılacak.

Proje kapsamında 50 yıldan fazla genel tamirat yapılmamış ısı tesisatı da yenilenecek. Öyle ki, yakıt olarak hem odun, hem de pelet yakıtlar kullanılabilecek. Bunun dışında tasarruf yapılmasına olanak sağlayacak güneş kolektörleri de monte edilecek. Projenin gerçekleşmesiyle kışın binanın ısınması için yapılan giderlerin yüzde 60 oranında düşmesi bekleniyor.

Momçilgrad hastanesi iflasın eşiğinden döndü ve sadece son 18 ayda borcu yaklaşık 200 bin leva azaldı. Bu yıl için belediye bütçesinden hastanenin bakımı için ancak 10 bin leva ayrılması öngörülüyor.

Belediye Başkanı Akif Akif, "Enerji verimliliği projesinin gerçekleştirilmesiyle hastanede daha iyi kaliteli hizmet sunulacak. İnşaat ve montaj işlerinin sonlandırılmasıyla ilçe ve bölgeden gelen hastaların hastaneye olan güveninin büyük ölçüde artacağından eminim" dedi.

Hastanenin zor günler yaşadığını hatırlatan Başkan Akif, sarf edilen büyük çabalarla güçlendirildiğini ve bu amaçla yapılan hayırseverlik kampanyalarından elde edilen sonuçlardan memnun olduğunu paylaştı. Belediye Başkanı, "Bugün iyi bir uzman sağlık ekibine sahip modern bir hastanemizin olması hayalini gerçekleştirmemiz mümkün, çünkü geride kalan o sıkıntılı zamanlarda ortak duyarlılık gösterip el birliğiyle hareket ettik. Kampanyaya destek veren tüm yerli ve yurt dışından gönüllü ve iş adamlarına şükranlarımı sunmak isterim" diye kaydetti.

Akif Akif, hastanenin yönetimiyle birlikte tedavi kurumunun modernize edilmesi ve seçkin tıp uzmanlarının cezbedilmesi yönünde çalışmalar yürütüleceğini vurguladı.

Belediye Başkan Yardımcısı Sevdalin Stoyanov, geçen yıllarda durdurulan projenin önemine dikkat çekerek, "Uzun bekleme ve çabalardan sonra Momçilgrad kasabasının iyi bir geleceği olmasına yönelik sıradaki bir projeyi de gerçekleştirmek üzereyiz" dedi.

Projenin inşaat denetimini yapan Angel Kocamanov, Momçilgrad Belediye İdaresi personelinin iyi bir mesleki hazırlığı ve sorumluğuna sahip olduğunu ve bu yönüyle bölgede birinci yerlerde bulunduğunu belirtti. Projeyi uygulayan yerel Monolit NK Şirketler Birliği'nden enerji verimliliğine ilişkin faaliyetlerin süre içinde kaliteli biçimde tamamlanacağına dair söz verdiler.

Momçilgrad Hastanesi'nin sağlık personeli hastaların binada yapılacak inşaat ve montaj işlerini anlayışla karşılayıp sabır göstermeleri çağrısında bulundu.


DİĞER HABERLER