Momçilgrad hastanesinde enerji tasarrufuna ilişkin proje çalışmaları sürüyorPerşembe, 24 Nisan 2014

Momçilgrad hastanesinde enerji tasarrufuna ilişkin proje çalışmaları sürüyorMomçilgrad (Mestanlı) Belediyesinin sağlık alanında temel önceliklerinden birisi ilçe merkezindeki Dr. Sergey Rostovtsev Hastanesinin tamamen modernleştirilmesi ve kaliteli sağlık hizmetleri sunulmasıdır. Bir aydır tedavi kurumunda binada enerji verimliliğinin arttırılmasına ilişkin sıkı bir bakım ve onarım çalışmaları sürdürülüyor.

Ulusal Güvence Çevre Fonu tarafından finanse edilen belediyenin gerçekleştirdiği projenin tamamlanmasından sonra binada ısı yalıtımı ve doğramaların değiştirilmesiyle kış mevsiminde ısıtma giderlerinin yarı yarıya azaltılması bekleniyor.

Bilindiği üzere 2012 yılının başında yarım milyon levaya yakın borç toplayan belediye hastanesi iflasın eşiğine geldi. Dünyanın dört bir yanına dağılı Mestanlıların katıldığı Belediyenin düzenlediği hayırseverlik kampanyalarında elde edilen mali kaynaklar sayesinde hastanede yatan hastalar için koşullar oldukça iyileştirilecek. Birkaç aya kadar hastane odalarının yüzde 90'ının ayrı tuvaletleri olacak. Tedavi kurumunda süren onarım çalışmaları kalite açısından her gün Belediye Başkanı Akif Akif tarafından takip edilmektedir.

Belediye yönetiminin hastanenin modernleştirilmesine yönelik çabaları bununla da kalmıyor. Bu konuda Doğu Makedonya ve Trakya Bölgesi Vali Yardımcısı Pavlos Damianidis, Gümürcine Belediye Başkanı Georgios Petridis ve yakında ekibiyle birlikte Momçilgrad Belediyesini ziyaret eden Gümürcine Hastanesi Müdürü Kostas Nalbantis ile görüşmeler gerçekleştirildi.

Belediye yönetimi, iki tedavi kurumu arasındaki işbirliğin teşvik edilmesine ilişkin ortak bir sınır ötesi projesi gerçekleştirerek hastane altyapısının iyileştirilmesini hedeflemektedir. Bulgar makamları Makas Sınır Kapısının açılmasından sonra kat kat artan araç trafiği sonucunda Momçilgrad ve Gümürcine'de meydana gelen trafik kazalarına odaklanarak acil durumlarda hızlı ve gerekli tepki verilmesi konusunda yardım etmeye hazır olduklarını ifade ettiler.

Öte yandan Akif Akif, Momçilgrad'ın kardeş Bursa Büyükşehir Başkanı Recep Altepe'den müjdeli haber beklemektedir. Mestanlılar Gecesine katılmak üzere Bursa'ya gittiği sırada Sayın Altepe'yi de ziyaret etmişti.

Sayın Altepe, hastanenin doğumhanesinde teknik donanımın yenilenmesi konusunda destek vereceğini dile getirmişti. Dr. Sergey Rostovtsev Hastanesinde mevcut altyapı ve onarım çalışmalarını yerinde görmek için bir hafta önce Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Karadağ Momçilgrad'ı ziyaret etti.

Belediye yönetiminin en büyük endişesi şimdilik Bulgaristan'ı kitle halinde terkeden hekimlerin yetersiz oluşu ve gittikçe bu eğilimin artmasıdır. Akif Akif, "Momçilgrad'da kaliteli sağlık hizmetleri sağlamak istiyorsak, politikamızı bu alana yöneltmemiz gerekir.

Sergey Rostovtsev Hastanesinde çalışmak isteğini açıklayan üniversiteli ve tıp okumaya aday öğrencileri desteklemeye hazır olmamız gerekir. Geleceğin hekimleri öğretim süreci sırasında aylık burslarla teşvik dilinebilir" dedi.

Belediye Başkanı, genç hekimlerin hastaneye celbedilebilinmesi için mükemmel iş koşulları, Ulusal Sağlık Sigortası Kasası ile sözleşme, teşvik edici ücret, yüksek başarılar nedeniyle bonus ödemeler gibi şartlar sunmasının gerekli olduğu kanaatindedir.


DİĞER HABERLER