Momçilgrad heyeti, Bayramiç’te düzenlenen 25. İDA Festivali’ne katıldıPazartesi, 20 Eylül 2021

Momçilgrad heyeti, Bayramiç’te düzenlenen 25. İDA Festivali’ne katıldı

Momçilgrad (Mestanlı) şehrinden bir heyet, Momçilgrad’ın kardeş şehri olan Türkiye'nin Bayramiç ilçesinde 19-22 Eylül tarihleri ​​arasında düzenlenen 25. İDA Kültür Sanat ve Kurtuluş Günü Festivali’ne katıldı. Momçilgrad Rodop Esintileri Folklor Ekibi, kültürel etkinlikler, spor yarışmaları ve çeşitli etkinliklerle dolu bir programa katıldı. Festival kapsamında yerli ve yabancı üreticilerin tohum, fidan ve fide takas ettikleri 7’inci Tohum Takas Şenliği de düzenlendi.

Momçilgrad'dan Belediye Başkan Yardımcısı Ayhan Osman başkanlığındaki bir heyet, Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun ve ekibiyle görüştü. Toplantıda tarım alanında karşılıklı işbirliği ve iyi uygulamaların değişimi için fikirler tartışıldı.

Bayramiç, Türkiye'de özellikle elma olmak üzere meyve üretiminde lider ilçeler arasında yer almaktadır. İlçede 2020 yılında 130 000 tonun üzerinde elma hasadı elde edildi. 17 000 kişilik bir nüfusa sahip olan ilçe, Yunan mitolojisinde "Tanrıça Dağı" olarak bilinen İda Dağı'nın eteğinde yer almaktadır. Efsaneye göre Paris, Afrodit'e sunduğu elmayı burada bulunan bir ağaçtan koparır.


DİĞER HABERLER