Momçilgrad ilçesinde çekici turistik yerlerini birbirine bağlayacak eko-patika yapılacakPazartesi, 31 Ağustos 2020

Momçilgrad ilçesinde çekici turistik yerlerini birbirine bağlayacak eko-patika yapılacakMomçilgrad (Mestanlı) ilçesinde bulunan birçok çekici turistik yer, bir eko-patika ile birbirine bağlanacak. Bu fikir, bölgede turizmin gelişimini desteklemeyi amaçlayan proje önerisi onaylanırsa gerçekleşecek. Eko-patika işaretlenecek ve güzergah boyunca işaret levhaları ve bilgilendirme panoları konulacak, ahşap korkuluklar, köprüler kurulacak, rekreasyon bankları yerleştirilecek ve hatta kuş evleri inşa edilecek.

Rotanın başlangıç noktası, halihazırda bir çardak inşa edilen Borovets Milli Parkı. Eko-patika boyunca bir yürüyüşten sonra turistler, Bulgaristan'ın eşsiz benzersiz doğa harikası Taşlaşmış Orman'a ulaşacaklar. Burada 25-30 milyon yıl önce patlayan bir volkanın lavları altında kalan ağaçlar görülebilir. Volkanik kül katmanları, eski orman ağaçları dik halde muhafaza etmiştir.

Yürüyüşün bir sonraki aşaması, Bulgar Stonehenge olarak da bilinen antik astronomik gözlemevi olan Harman Kaya Tapınağı. Harman Kaya Tapınağı, son yıllarda Bulgar ve yabancı turistler arasında popülerlik kazanıyor. Eko-patikayı kullananlar, Harman Kaya'nın sadece eski bir kutsal alan olmadığını anlayacaklar, çünkü tapınağı keşfeden Prof. Mikov'un ifadesine göre bölgede Bulgaristan'ın en büyük Trak kenti olan büyük bir yerleşim kalıntıları var. Megalitik kompleksin bir kısmında birkaç ilginç mağara, kaya oymaları bulunuyor ve bu yer, muhteşem bir doğa manzarası sunuyor. Güzergahın devamında Hz. Muhammed SAV'in kızı olan Hz. Fatıma'nın gözleri ve ellerinin gömülü olduğu bir mezar olduğuna inanılan Elmalı Baba Tekkesi'ne götüren bir dağ yolu bulunuyor.

Elmalı Baba Tekkesi'ne giden turistler bisiklet alabilecekler, oradan rotanın başlangıç noktasına geri dönebilecekler.


DİĞER HABERLER