Momçilgrad ilçesinde gönüllü itfaiyeciler aranıyorCuma, 10 Eylül 2021

Momçilgrad ilçesinde gönüllü itfaiyeciler aranıyor

Son yıllarda iklim değişikliği ve çeşitli sanayileşmiş ve kentleşmiş bölgelerde devam eden nüfus yoğunlaşmasının bir sonucu olarak Bulgaristan'da afet, yangın ve diğer acil durum risklerinde bir artış oldu. Durum, küresel ekonomik krizin ve ülkemiz üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle de karmaşıklaşıyor. Afet durumlarında etkin müdahalenin gerçekleştirilebilmesi ve insanların can ve sağlıklarının korunması, çevre ve malın korunması için vatandaşların kendi güvenliliklerini sağlamaya yönelik faaliyetlere aktif katılımının sağlanması gereklidir. Bu, afetleri önlemek veya kontrol altına almak ve sonuçlarını ortadan kaldırmak için gönüllü ekipler oluşturulmasıyla sağlanır.

Ayrı ayrı yerleşim yerlerindeki gönüllüler, yardım ve desteği ilk sağlayan, profesyonel personelin gelişine kadar eylemleri organize eden özel olarak eğitilmiş kişilerdir. Bunlar yangın, afet, kaza, acil durum ve afetlerde profesyonellere yardım eden vatandaşlardır.

Gönüllünün görevi asildir, o ihtiyacı olan insanlara yardım eder, hayat kurtarır. Bu görevi yerine getirmek, memnuniyet ve başarı duygusu yaratır.

Momçilgrad ilçesinde afetleri, yangınları ve acil durumları önlemek veya kontrol altına almak ve sonuçlarını ortadan kaldırmak için Momçilgrad Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Momçilgrad 2016 Gönüllü İtfaiyeci Ekibi bulunuyor. Hâlihazırda çalışmak üzere eğitilmiş ve kişisel koruyucu donanıma sahip yedi gönüllü bulunmaktadır. Ekibi tamamlamak için sekiz kişiye daha ihtiyaç var.

Her yetişkin, hüküm giymemiş ve klinik olarak sağlıklı bir Bulgaristan vatandaşı gönüllü itfaiyeci olmak için başvurabilir. Gönüllü adayları, İçişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı çalışanı olamazlar. Gönüllüler, eğitim gördükleri süre boyunca ve afet, yangın ve acil durumlarda ve sonuçlarının ortadan kaldırılması durumunda profesyonellere yardım ettikleri zaman ücret alırlar. Tüm gönüllüler eğitimden geçerler ve gönüllü itfaiyecilik faaliyetlerine katılmaları halinde can güvenliği riskine karşı sigortalanırlar.

Daha fazla bilgi için Momçilgrad Belediyesi, Momçilgrad İlçe Yangın Güvenliği ve Nüfus Savunma Müdürlüğü ile iletişime geçebilir veya şu internet adresini ziyaret edebilirsiniz: https://www.mvr.bg/gdpbzn/dobrovolni_form .

Bu vesileyle devam eden kuraklık ile bağlantılı olarak ilçe halkını ve misafirlerini yangın güvenliği kurallarına kesinlikle uymaları gerekiyor. Kuru otların ve kuru ve sıcak havalarda atıkların yakılması ciddi bir yangın tehdidi oluşturuyor. Bu karmaşık durumda olası bir rüzgar çıkması, yangının kuru otlardan ormanlara veya tarım alanlarına sıçramasına yol açacaktır.

Anız yakmanın, arazi sınırları, çayır ve yol kenarlarında kuru ot yakmanın, çöp yakmanın kesinlikle yasak olduğuna herkesin dikkatini çekiyoruz. Failler, bu eylemlerinden dolayı idari ve cezai sorumluluk taşırlar.


DİĞER HABERLER