Momçilgrad İlçesinde iki okul koruma altında kalıyorPerşembe, 29 Mayıs 2014

Momçilgrad İlçesinde iki okul koruma altında kalıyor Belediye bütçesinden sağlanan kaynaklarla yenilenen Zvezdel (Güren) köyündeki ilköğretim okulu iyi bir teknik donanıma sahip ve okulun kapasitesi de yeterlidir. Şu anda bu mikro bölgede koruma altında ve merkezi okul statüsüne sahip olan tek okul. Bu eğitim ve öğretim yılında Zvezdel okulunda 102 öğrenci eğitim görmektedir. Onların 80'i her gün etraf köylerden Zvezdel'e yolculuk yapıyor. Önümüzdeki ders yılında okulda 99 öğrencinin okuması bekleniyor.

Sveti Sveti Kiril ve Metodiy İlköğretim Okulunda 43 öğrenci öğrenim görüyor. 2014-2015 ders yılında da öğrenci sayısının korunması bekleniyor.

Okulun kapatılması halinde belirlenen kriterler doğrultusunda zorunlu okul yaşındaki en az 10 öğrenci mevcut yol ağını kullanarak en yakın okula en az 20 kilometre yolculuk yapacaklar.

Momçilgrad Eğitimden Sorumlu Belediye Başkanı Erol Mehmet, "Momçilgrad İlçesinde bulunan koruma altındaki okullar sosyo-ekonomik ve coğrafik koşullar, demografi ve göç süreçleri ve okulların korunmasından kaynaklanan bir ihtiyaçtır. Bu okullar sayesinde tüm çocuk ve öğrencilere kaliteli eğitim ve öğrenime eşit erişimi sağlanılmaktadır" diye kaydetti.

Diğer 4 belediye okulları Momçilgrad Nikola Yonkov Vaptsarov Lisesi, Dr. Petır Beron İlköğretim Okulu, Gruevo (Hayranlar) Nikola Yonkov Vaptsarov İlköğretim Okulu ve Raven Vasil Levski İlköğretim Okulu da merkezi okullar statüsündedir ve bu okullarda tam gün eğitim, okulda yemekhane ve yolculuk yapan öğrencilere ulaşım sağlanmaktadır.


DİĞER HABERLER