Momçilgrad ilçesinde oturan 222 kişinin ücretsiz sağlık taraması yapıldıÇarşamba, 28 Ağustos 2019

Momçilgrad ilçesinde oturan 222 kişinin ücretsiz sağlık taraması yapıldıTıbbi laboratuvar teknisyen ekibi tarafından Momçilgrad (Mestanlı) ilçesinde farklı yerleşim yerlerinde oturan 222 kişinin ücretsiz olarak sağlık taramaları yapıldı. Kampanya kapsamında 600'ü aşkın kişinin ücretsiz sağlık tarama testi yapılacak. Mobil sağlık ekibinin ilk durakları Gruevo (Hayranlar), Raven (Cumayanı) ve Nanovitsa (Alibeykonağı) köylerinin bulunduğu bölgeler oldu. Sağlık tarama testi yaptırmak isteyenlerin hemogram testleri (tam kan sayımı), tiroid bezi testleri, kan şekeri testleri, tümör belirteçleri testleri ve başka testleri yapılmaktadır. Amaç, morbidite oranının hangi seviyede olduğunu ve bölge sakinlerinin ne tür hastalıkları olduğunu görmek için bir veri tabanı oluşturmak ve sonuçları analiz etmektir. Veriler, incelenen her hasta için bir test kartına yansıtılacak. Bu test kartı, test sonuçları, sonuç ve gerekirse aile hekimine tavsiyeler içerecek. Sağlık tarama testi yaptıran her bir vatandaşın tarama testi sonuç raporu kendisine verilecek.

Zvezdel (Güren) köyü bölgesinde ve Momçilgrad kasabasının çevresinde bulunan köylerde oturan vatandaşların da sağlık tarama testi yapılması bekleniyor.

Sağlık testlerine ek olarak insanlara en yaygın hastalıkların ilk belirtileri ve kriz durumlarında sağlık ekipleri gelene kadar nasıl davranmaları gerektiği konusunda bilgi verildi.

Nanovitsa köyü bölgesinde yapılan sağlık taramaları sırasında hazır bulunan Momçilgrad Belediye Başkanı Sunay Hasan, "600 kişinin sağlık tarama testlerinin maliyetini karşılayacak finansmana sahibiz, ancak sağlık tarama testi yaptırmak isteyen hiç kimseyi geri çevirmeyeceğiz. Ekibimle insan sayısı, projede öngörülen sayıyı aştığında geri kalanların masraflarının belediye tarafından karşılanması kararı aldık. Sağlık tarama testleri, sağlık ve sosyal hizmetler programımızın bir parçasıdır. Amaç, ilçe merkezine en uzak yerde otursa bile sağlık testi yaptırmak isteyen herkesin, tıbbi laboratuvar teknisyen ekibine ulaşmasıdır" diye kaydetti.


DİĞER HABERLER