Momçilgrad kentinde iş adamları iftar yemeği veriyorlarPerşembe, 26 Temmuz 2012

Momçilgrad kentinde iş adamları iftar yemeği veriyorlarMomçilgrad (Mestanlı) kentinin merkezinde her akşam saat 21.00'den itibaren yerel iş adamları iftar yemeği veriyorlar. Belediye Başkanı Akif Akif, bu yemeğe herkesin davetli olduğunu duyurdu. Başkan, diğer belediyelerde de Mestanlılar örnek alınarak, sağlanan iftarlara herkesin davet edilmesini umuyor.

İftarlar ülkede özel olarak davet edilmeden herkese açık olarak ilk defa organize edilmektedir. Ramazan ayının ilk gününden (20 Temmuz) başlayan iftarlara her akşam katılan insanların sayısı artmaktadır.

Müslümanlar Ramazan ayında gün doğmadan önce belirli bir vakitten önce kalkıp, sahur (kahvaltı) yapıyorlar ve akşam namazı vaktine kadar yemeden, içmeden ve başka fiziksel ihtiyaçlardan mahrum kalırlar. Yüce Allah'ın farz kıldığı orucun anlamı, Müslümanların fakirlerin, aç kalanların ve acı çekenlerin haline yaklaşmaları ve böylece onlara merhamet edip, yardım elini uzatmalarıdır.

Ramazan tövbe ve istiğfar, merhamet ve bağışlama ayıdır. Hamile kadınların, hastaların, çocukların ve seyahat edenlerin oruç tutması zorunlu değildir.
Oruç tutulan Ramazan ayının sonunda üç gün süren Ramazan (Şeker) Bayramı idrak edilir.

Bu yıl Ramazan Bayramı 19 Ağustos, pazar gününe denk geliyor. Birinci gün erkeklerin erkenden camide kıldığı bayram namazından sonra çocuklar bir bir evleri gezip, şeker, mekik çöreği ve tatlı toplarlar. Küçükler yakınları, akrabaları, komşuları ziyaret edip, bayram tebriklenir, büyüklerin elleri öpülür, onlara karşı işlenen günahlardan dolayı af dilenir.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER