Momçilgrad Meclisi, 2016 Yılı Belediye Bütçesini kabul ettiCuma, 29 Ocak 2016

Momçilgrad Meclisi, 2016 Yılı Belediye Bütçesini kabul etti  Momçilgrad (Mestanlı) Meclisi, 2016 Yılı Belediye Bütçesini kabul etti. Bütçe gelirinin 8 363 915 leva olması planlanıyor. Belediye faaliyetlerinin finanse edilmesi için 8 127 251 leva, devlet tarafından finanse edilen faaliyetlere ilave kaynak için 236 664 leva harcanması öngörülüyor. İlçedeki anaokulları, belediye ve muhtarlık kurumları ve Gruevo (Hayranlar) ve Raven (Yeni Cuma) köylerindeki okullara ek kaynak sağlanacak.

Belediyenin yatırım programında sosyal ve teknik altyapının iyileştirilmesi için 5 403 117 levalık yatırım öngörülüyor. "Karamfil (Kulfalı)-Zvezdel (Gökviran)-1.Etap" isimli, iki köye su tedarik sisteminin yeniden yapılandırılması projesi için 4 074 714 leva harcanacak. Belediye, idare binasında enerji verimliliğinin arttırılmasına ilişkin projenin finanse edilmesi üzere Güzel Bulgaristan Projesine başvuruda bulundu. Bu amaçla projeye katkı payı ödenmesi için 138 836 leva ayrıldı.

Ptiçar (Ahatlar) köyünden Makas yoluna uzanan bağlantı yolu inşa edilmesine ilişkin çalışma projesi hazırlanmasının yanı sıra Tatul (Acıoluk) köyünde bulunan Orfeyus'un Tapınağı'nın tanıtılması için kaynaklar öngörülüyor.

Belediye, gençler dahil işsiz kişilere istihdam ve eğitim sağlanmasına, ağır hasta olan çocuk ve yaşlılara kişisel asistanlar ve ev yardımcıları görevlendirerek, destek vermeye yönelik çalışmalarına devam edecek. İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Programı kapsamında kazanılan projeler sayesinde Belediye yaklaşık 100 iş pozisyonu açtı.

Bütçenin stratejik amacı, Momçilgrad'ın modern bir Avrupa ilçesine dönüştürülmesidir. Öncelikler arasında yeni 2014 - 2020 program dönemi sayesinde başarılı yatırımlar yapılması, güvenli, cazip, erişilebilir ve ekolojik şehir ortamına yatırım yapılması, enerji verimliliğinin arttırılmasına yönelik aktif bir politika izlenmesi, eşit durumda olmayan grupların desteklenmesi yer alıyor.

Momçilgrad'ın cazip bir turist destinasyonu olarak popülarize edilmesi ve vatandaşların ve iş dünyasının hizmetinde olan Belediye İdaresinin verimliliğinin ve şeffaflığının arttırılması da sadece bu yıl değil, dönemin sonuna kadar öncelik olacaktır.


DİĞER HABERLER