Momçilgrad Meclisi, üç yıllık Belediye Tahmini Bütçesi'ni onayladıPazartesi, 30 Mayıs 2016

Momçilgrad Meclisi, üç yıllık Belediye Tahmini Bütçesi'ni onayladıMomçilgrad (Mestanlı) Belediye Meclisi, 2017-2019 dönemine ait Momçilgrad Belediyesi'nin yerel faaliyetlere ilişkin üç yıllık Belediye Tahmini Bütçesi'ni onayladı. Bütçe dengeli olarak nitelendirildi.

Toplantıda 2015 yılında Momçilgrad Belediyesi Bütçe Gerçekleşme Raporu'na vurgu yapıldı. 2015 yılının başında onaylanan Belediye Bütçesinin Mali Çerçevesi 10 312 632 levayken yıl içinde yapılan güncellemeler sonucunda yılın sonunda 21 577 593 levaya ulaştı.

Temmuz ayında yapılacak ilk yarıyıla ait bütçe değerlendirmesinde Belediye vadesi geçmiş yerel vergi, ücretler, kira ve faizlerden oluşan borçların tahsiline ilişkin önlemler alacaktır. Belediye İdaresi borcu olan gerçek ve tüzel kişilerin isimlerini duyurmaya hazır ve şimdilik onlara karşı daha sert önlemler almaktan kendini alıkoyuyor ve aynı zamanda borçluların kendi rızasıyla vergi borçlarını ödemeleri için aktif çalışmalar yürütüyor. Borçlular tarafından yeterli tepki gösterilmediği takdirde borçların zorunlu ödetilmesinin yanı sıra borçların nihai ödemesi yapılıncaya dek idari hizmetlere erişimlerinin engellenmesi üzere isimlerinin Ulusal Gelirler Ajansı'na bildirilmesi de tamamen mümkündür. Son çare olarak borcu olan mükelleflerin icraya verilmesi öngörülüyor. Borçların tahsiline ilişkin başka önlemler de alınabilir, fakat bu konuda kesin karar Meclis'in temmuz ayı toplantısında alınacak.

Meclis, Belediyenin üç okul ve bir anaokulunda eğitim altyapısının iyileştirilmesine ilişkin bir projenin hibe desteği alması için başvuruda bulunmasını onayladı. Meclis Üyeleri, yüzde 15 oranında katkı payı ödenecek olan enerji verimliliğine ilişkin bir proje başvurusu yapması için Belediye'ye yeşil ışık yaktılar. Proje Raven (Cumayanı) Buket Anaokulu ve Raven, Gruevo (Hayranlar) ve Nanovitsa (Alibeykonağı) köylerinde bulunan ilköğretim okullarına ilişkindir. Bunlar ilçe dahilinde bulunan Belediye Eğitim Verimliği Eylem Planı'na dahil edilen son eğitim merkezleridir.


DİĞER HABERLER