Momçilgrad sağlık hakkı mücadelesine hazırPazartesi, 30 Nisan 2012

Momçilgrad sağlık hakkı mücadelesine hazırMomçilgrad /Mestanlı/ Belediye Meclisinin cuma günkü oturumunda Belediye Başkanı Akif Akif, "Momçilgrad hastanesi kapanmayacak ve faaliyet sürdürmeye devam edecek, sağlık kurumuna mali destek vermek için imkânlar aranacak" diye kaydetti.

Başkan, "Hastaneyi hayatta bırakmak için gerekirse her bir vatandaştan ayda birer levà bağış toplayacağız. Bununla Bulgaristan'da anılacağız, fakat hastaneye sürekli olarak belediye tarafından mali destek sağlaması için imkânımız yok" diye konuştu. Başkan Akif, son 2 buçuk yıl içerisinde sağlık kurumuna belediye tarafından yaklaşık 500 000 leva değerinde destek dağladığını hatırlattı. Bu yıl çerisinde de belediyenin bütçesinden hastaneye yaklaşık 200 000 leva mali destek vereceği açıklandı.

Hastanenin şu ana kadar yaklaşık yarım milyon leva borcu var. Hastane menajeri Dr. Mladen Kırov, Ulusal Sağlık Kasasının belirlediği limitlerden dolayı her ay giderlerin 20 000 leva civarında gelirlerden daha yüksek olduğunu açıkladı. Dr. Kırov, bu yılsonuna kadar limitlerin dışında yapılan çalışmalar için gelir sağlanmasını umut ediyor, fakat bunun ne zaman olacağı meçhul.

Meclis oturumunda duygusal bir konuşma yapan Dr. Mariya Stoyçeva, "Bir hastanın tedavisi için limit olduğunu gerekçe ederek, tedavi etmeden eve göndermemizi izah edemeyiz" diyerek Belediye Meclisini hastanenin geleceğine ilişkin bir karar alması çağrısında bulundu.

Momçilgrad Belediye Meclis Üyelerinden Nermin Ömerova, meslektaşlarına kanun değişikliği yapılmasına yönelik milletvekillerinden yardım istenilmesini önererek, sağlık konusunda limit olmaması gerektiğini vurguladı. Momçilgrad Belediye Meclis Başkanı Müh. Sunay Hasan, "Meclis Üyeleri, Belediye Başkanlığı ve hastane yönetimi el birliğiyle bu soruna çözüm arayıp, ağır durumdan çıkış yolunu bulmaları lazım" diye yorumladı.

Oturumda sunulan hastanenin geçen yıl faaliyetine ilişkin raporu Meclis Üyeleri tarafından kabul edildi.


DİĞER HABERLER