Momçilgrad şehrinde yeşil alanlar genişletilecekSalı, 30 Haziran 2020

Momçilgrad şehrinde yeşil alanlar genişletilecekMomçilgrad (Mestanlı) Belediye Başkanı İlknur Kazim'in şehrin merkezinde yer alan eski yaz sinemasının bulunduğu arazinin yeşil alan ve park alanı olarak korunmasına ilişkin önerisi, Belediye Meclisinin olağan toplantısında oybirliğiyle kabul edildi. Belediye Meclis üyeleri, birkaç nesil Momçilgrad sakinleri için sembolik anlam taşıyan eski sinema salonunun bulunduğu alanı kapsayan nazım imar planının değiştirilmesi için bir projenin hazırlanmasını onayladılar. Kararın yürürlüğe girmesinden sonra mevcut yeşil alanlar ve park alanı, yeşillendirme yapılacak bir arsa olarak düzenlenecektir.

Yeni cami yanındaki İlçe Emniyet Müdürlüğü binasının karşısında bulunan yere ilişkin de benzer bir prosedür uygulanacak. Ana amaç, mevcut yeşil alanların ve park alanının korunması ve yeni oluşturulan arsayı yeşillendirme yapılması üzere düzenlemektir. Aynı zamanda arsanın güneydoğu kesiminde inşa edilen yola araç erişimi ve park yerleri olması amaçlanıyor.

Toplantıda onaylanan üçüncü işlem, bitişik kaldırımlar ve park yerleri ile sokak düzenlemesi yapılarak Momçil Voyvoda Sokağı'nda mevcut yeşil alanların korunmasına yöneliktir. Nov Jivot Halk Kültür Evi'nin yer aldığı bölgeyi, şehrin merkezi meydanını, açık alanları ve yeşil alanları kapsayacak ayrı bir nazım imar planı hazırlanması öngörülmektedir. Bu nazım imar planı sadece tam anlamıyla kültür merkezinin işlevlerine hizmet edecek.

Momçilgrad Belediye Başkanı İlknur Kazim, "Parklar ve yeşil alanlar, virüs düşüncesinden kurtuluş bulduğumuz yerler haline geldi. Vatandaşlarımızın parklara ve bahçelere ihtiyacı var, çünkü onlar Momçilgrad şehrinin akciğerleridir. Ekibimiz için öncelik halkımızın sağlığı ve çocuklarımızın geleceğidir. Şehirde daha fazla yeşil alan geliştirmek ve oluşturmaya yönelik çaba göstereceğiz" diye kaydetti. Belediye Başkanı, bu şekilde Momçilgrad'ın yaşamak için daha da çekici bir yer olacağını ekledi. Kazim, temiz bir çevreye ve yeşil alanlara yatırım yapmanın nesillerin geleceğine yapılan bir yatırım olduğu konusunda kesin konuştu.

Belediye Başkanı," Yeşil alanlar daha fazla hava, spor, oyunlar, rekreasyon için daha fazla fırsat anlamına gelir ve tüm bunlar daha iyi insan sağlığına yol açar" dedi.

Belediye Meclis Başkanı Ersin Ömer, tüm Meclis gruplarının temsilcilere gösterdikleri anlayış ve belediyenin önerilerini oybirliğiyle desteklemelerinden dolayı teşekkür etti. Toplantı sırasında konuşma yapan Belediye Meclis üyeleri yeşil alanların oluşturulması yönünde alınan kararların kamu çıkarlarını koruduğunu belirttiler.


DİĞER HABERLER