Momçilgrad'da 24 adet yeni yer altı çöp konteyneri kullanılmaya başlandıSalı, 13 Temmuz 2021

Momçilgrad'da 24 adet yeni yer altı çöp konteyneri kullanılmaya başlandı

Momçilgrad'da (Mestanlı) hâlihazırda vatandaşlar tarafından kullanılan 6 farklı noktada yeni yer altı çöp konteyneri sistemlerinin kurulum çalışmaları tamamlandı. Evsel atıkların toplanması için kurulan yeni yer altı konteynerleri Haci Dimitır Caddesi üzerine, Nuri Adalı Parkı yanına, “Petko Voyvoda” ve “Stara Planina” caddeleri üzerine, Devlet Sigorta Enstitüsü (DZI) ve Devlet Tasarruf Kasası (DSK) Bankası binasının arkasına ve Trakya semtine yerleştirildi.

Her yer altı çöp konteyneri sisteminde 4'er konteyner bulunuyor. 1100 litre kapasiteli konteynerlerde atıklar ayrı ayrı toplanacak. Her dört konteynerden ikisi plastik, cam ve kağıt atıkların ayrı ayrı toplanması içindir. Konteynerler, en yeni nesil konteynerler olup hidrolik krikolar içerir. Konteynerlerde biriken atıklar, 24 metreküp hacimli yeni özel olarak tasarlanmış bir kamyon ile toplanacak. Yer altı çöp konteynerleri ve atık toplama makinesi alımı için gerekli finansman Haskovo (Hasköy) Bölge Çevre ve Su Müfettişliği (RİOSV) tarafından Momçilgrad Belediyesinin Atık Yönetimi Kanunu uyarınca her yıl ödediği çöp ücreti ödemelerinden yapılan kesintilerden toplanan kaynaklardan sağlandı.

Yer altı çöp konteyner sistemleri güvenilir atık toplama sağlar, hoş olmayan kokuların salgılamasını en aza indirir ve atıkların konteynerlerin etrafına saçılmasını önler. Gözlemler, yer altı çöp konteynerleriyle atık toplama işleminin çok daha kaliteli bir şekilde yapıldığını ve sakinlerin bu konuda daha fazla sorumlu davrandığını gösteriyor.

Momçilgrad Belediyesi, çöplerin çöp konteynerleri dışına atılmasının kesinlikle yasak olduğunu hatırlatıyor.


DİĞER HABERLER