Momçilgrad'da atık depolama ücretlerinden yapılan tasarrufla konutlar yenileniyorÇarşamba, 29 Ekim 2014

Momçilgrad'da atık depolama ücretlerinden yapılan tasarrufla konutlar yenileniyorMomçilgrad (Mestanlı) Ekonomik Faaliyetler ve Belediye Mülkiyetinin Yönetiminden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Müh. Mehmet Fahri, "Atıkların ayrı toplanmasının yürürlüğe girmesinden yaklaşık bir yıldan sonra Momçilgrad'da depolanan evsel atıklar 5 500 tondan 3 000 tona düştü. Bu önlemle belediyelerin ödediği çöp depolama ücretlerinin oldukça azalması hedefleniyor. Hatırlatmak gerekirse, üç yıl önce devlet Avrupa Birliği gereklilikleri doğrultusunda depolanacak atıkların azaltılması için ekonomik araçlar yürürlüğe soktu. Depolama ücretinin uygulanmasıyla depolanacak atık miktarını azaltmak, geri dönüştürülebilir atıkların miktarını artırmak, bölgesel katı atık depolama tesislerinin inşasını hızlandırmak ve atıkların geri dönüştürülmesi ve geri kazanımına ilişkin tesislerin inşası için belediyelerin fon biriktirmeleri amaçlanmaktadır.

Momçilgrad'da atıkların ayrı toplanmasının bilançosu Kırcaali'deki depoya taşınan evsel atıkların miktarının 4 500 tondan 3 000 tona düşerek, geçen yıla bakış yaklaşık yüzde 30 oranında düşüş olduğunu göstermektedir. Gelecek yıllarda da bu eğilim devam ederse çöp depolama ücretine de yansıyacak. Yerel yönetimin hedefleri 2020 yılından önce depolanan atık miktarının yılda 1500'e kadar düşmesidir.

Belediye Başkan Yardımcısı, "Atıkların ayrı toplanması sisteminin tamamen uygulamaya girmesi sonucunda çöp depolama ücretleri çöp vergisine minimum ölçüde yansıyacak. Vatandaşların bizi bu konuda destekleyip aktif olarak kampanyaya katılmalarından dolayı son derece memnunuz. Kuru atıklardan elde edilen kaynakları artık çöplerin ayrı toplanmasına katılan konut sahiplerinin evlerinin modernleştirilmesine yatırım yapmaktayız" diye belirtti. Çöplerin ayrı toplanmasının yürürlüğe girmesinden sonra yaklaşık bir yıl içerisinde Momçilgrad Belediyesi'nin kampanyasının başlatıldığı en kalabalık Edinadeset semtinde üç apartman girişlerinde yenileme çalışmaları yapılmıştır. Apartman aralarındaki yerlerde islah çalışmaları yapılmaktadır. Artık yepyeni posta kutuları konuldu, kasabanın başka yerlerinde banklar yenilendi ve onarıldı.

Kat Mülkiyeti Kanunu dahilinde kayıtlı apartman girişleri ve apartmanlardan başka ilçe merkezindeki tüm devlet kurumları, okul ve anaokul kurumlarına da katı atık korunması için özel yapılan çöp kutuları konulmuştur. Kampanyaya katılan Momçilgrad sakinleri atıkların ayrı toplanması fikri kendilerine de fayda sağlamaktadır. Onlar, "Ne de olsa şahit olduk ve farkındayız ki tüm sürecin işlenmesi için oldukça zaman gerekmektedir" diye vurgu yapıyorlar.

Momçilgrad'daki eski çöp kutularına sadece gıda ve bitkisel atıklardan ibaret nemli atıklar atılmaktadır.


DİĞER HABERLER