Momçilgrad'da Hoşgörü Heykeli dikilecekCuma, 28 Mayıs 2021

Momçilgrad'da Hoşgörü Heykeli dikilecek Momçilgrad (Mestanlı) şehrindeki Nuri Adalı Parkı'na farklı etnik kökene ve dinlere mensup insanların hoşgörüsünü ve bir arada yaşamasını yansıtan iki insan figürünün yer aldığı bir heykel dikilecek.

Heykel, park girişinde, elektronik reklam panosunun yanında özel tasarlanmış bir bankta yer alacak.

Geçmişte yerel halka özgü kostümler giymiş insan figürlerinin birlikte kahve içmesi düşünülüyor. Buna ilişkin karar, Belediye Meclisi toplantısında alındı.

Gerçek boyutta olacak figürlerin yapımı için "Momçilgrad İlçesinde Yerel Kültür Mirasının Korunması ve Geliştirilmesi" başlıklı proje teklifinin finanse edilmesi üzere başvuruda bulunulacak. Projenin toplam değeri 50 000 leva ve bu miktar, Momçilgrad Belediyesine hibe olarak sağlanacak. Heykelin çevresinde açık havada geçici ve kalıcı sergiler için bir alan oluşturulması planlanıyor.

Belediye Başkanı İlknur Kazim, "Amacımız Momçilgrad halkının barış ve anlayış içinde yaşadığını ve bayramların farklı etnik grupların ve dinlerin temsilcileri tarafından birlikte kutlandığını göstermek. Niyetimiz ayrıca yerel halk tarafından sağlanan nüfusun yaşam tarzı ve kültürünü yansıtan geçmişten fotoğraflar içeren sergiler düzenlemek" diye kaydetti.


DİĞER HABERLER