Momçilgrad’da “Mustafa Kemal'in Sofya Yılları 1913 - 1915" belgeselinin galasına yoğun ilgiPazartesi, 01 Ağustos 2022

Momçilgrad’da “Mustafa Kemal'in Sofya Yılları 1913 - 1915

Momçilgrad (Mestanlı) şehrinde Atatürk'ü konu alan "Mustafa Kemal'in Sofya Yılları 1913 - 1915" adlı belgeselin gala gecesi yoğun ilgi gördü. Gazeteci Nahide Deniz ve yönetmen Ufuk Karakaş'ın hazırladığı belgeseli izlemeye gelen seyirciler Rodop şehrindeki Nov Jivot Halk Kültür Evi salonunu doldurdu. Film gösterimi, Mestanlı Daima Kalbimde Dünya Mestanlılar Buluşması programı kapsamında yapıldı.

Belgesel, Mustafa Kemal'in askeri ateşe olarak görev yaptığı Sofya'daki yaşamını konu alıyor.

Filmin gala gecesine katılan resmi konuklar arasında Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkan Yardımcısı ve Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Momçilgrad’ın kardeş şehri olan İzmir Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, HÖH Kırcaali İl Başkanı Resmi Murat, İzmir BAL-GÖÇ Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdurahim Nursoy, Bursa Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Öztürk yer aldılar.

Galada konuşan Nahide Deniz, “Filmin çekimleri sırasında konuyla ilgili konuşan Bulgarları ve Türkleri bir araya getirmemiz benim için önemliydi” diye kaydetti. Anlatılması gereken vahim zamanların ele alındığını da sözlerine ekleyen gazeteci, “Bu vahim günlerde Atatürk, Bulgaristan'ın Birinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye'nin müttefiki olacağına dair ileri görüşlü bir öngörüde bulunmuştur. Bazı tarihi klişeleri bu şekilde kırmış olduk” dedi. Deniz, Mustafa Kemal'in anne babasının evinde bugüne kadar sakladığı güzel bir portresinin olduğu çocukluğundan beri hayatında olduğunu sözlerine ekledi. Gazetecinin ifadesine göre, filmdeki her şey belgelere dayalı olup olgular birkaç bağımsız kaynak tarafından doğrulanmıştır.

Yönetmen Ufuk Karakaş, “Atatürk'ün Sofya'da kalışının biyografisinde yer alan en bilinmeyen gerçeklerden biri olması bizim için bir meydan okumaydı. Onun hayatının bu dönemine ait arşiv belgeleri çok azdır” diye işaret etti. Karakaş, projenin bir buçuk yılda tamamlanması planlanmasına rağmen koronavirüs pandemisi nedeniyle film üzerindeki çalışmaların 3 yıl sürdüğünü sözlerine ekledi. Yönetmenin ifadesine göre, gecikme nedeniyle ekibin ek belgeler bulabilmesine imkan doğdu.  


DİĞER HABERLER