Momçilgrad'da öğrenciler, bir ağacı marteniçkalarla donattıCuma, 27 Şubat 2015

Momçilgrad'da öğrenciler, bir ağacı marteniçkalarla donattıBaba Marta Günü'ne sayılı günler kala Momçilgrad (Mestanlı) Dr. Petır Beron İlköğretim Okulu öğrencileri, okul bahçesinde bulunan bir ağacı marteniçkalarla donattılar. Yüksekliği 8 metre olan meşe ağacının gövdesi kırmızı ve beyaz iplerle sarılı, dallarına ise çeşitli marteniçkalar asılı. Bu ağacı süsleme fikri üçüncü sınıf öğrencilerinin ve okulda ilk defa yapılan bir şey. Çocuklar, marteniçkalarla süslü ağacın Momçilgrad halkına sağlık, mutluluk ve sevgi getirmesini diliyorlar.

Dr. Petır Beron İlköğretim Okulunun öğrencileri, "Bizler bunun gelenek haline gelmesini ve her yıl öğretmenlerimizin yardımı ile ağacı ve okulu marteniçkalarla süslemek istiyoruz" diye paylaştı.

Çocuklar, hatıra eşyası olarak da hediye edilen marteniçkaları kendileri hazırlamışlardır. Mart ayında okula gittikleri ilk gün onları öğretmenlerine, ailelerine ve arkadaşlarına hediye edecekler.

Baba Marta Günü, baharın başlangıcını sembolize etmektedir ve doğanın yeni bir döngüsünün başında sağlık ve bereket getirmesi dilekleriyle kutlanır. 1 Mart, hava durumunun sürekli değiştiğini simgeleyen Bulgar folklorunda mitolojik bir timsal olan Mart Nine'nin karşılandığı gündür.


DİĞER HABERLER