Momçilgrad'ın merkez meydanı yenileniyorÇarşamba, 31 Mart 2021

Momçilgrad'ın merkez meydanı yenileniyorMomçilgrad (Mestanlı) şehrinin merkez meydanının yenilenmesi, yeniden inşası ve mimari tasarımına ilişkin projenin hazırlanmasında son aşamaya gelindi. Proje tamamlanınca belediye finanse edilmesi için başvuru yapacak.

Momçilgrad Belediye Başkanı İlknur Kazim, "Hazırlanan proje, bu mekanın ana işlevi olan bir şehir merkezi, çeşitli kültürel ve sosyal etkinliklerin ve çeşitli aktivitelerin yapıldığı bir merkez, şehrimiz sakinleri ve misafirleri için çekici bir mekan olarak korumayı amaçlamaktadır" diye bildirdi.

Belediye Başmimarı Yusuf Nalbant, "Proje, şehrin çekiciliğini ve yaşam kalitesini artırmak, halihazırda gerçekleştirilmiş projelerin olumlu yanlarını koruyarak ve daha da geliştirerek yeni bir vizyonla gelişmiş bir yaya ve yeşil alan sistemi oluşturarak ekonomik ve sosyal kalkınma için yeni fırsatlar sağlamak için tasarlandı" diye kaydetti.

Başmimar, mevcut yeşil alanların iyileştirileceğini ve bunlara yeni unsurların ekleneceğini sözlerine ekledi. Böylelikle meydanlık alan, modern bir kentsel alan görünümü kazanacak. Meydan zemin kaplama, ara sokakların ana yönlerini vurgulayan, farklı raster ve renkler içeren yeni kaplama malzemeleriyle değiştirilecek.

Proje meydanın su alanlarını korumayı öngörüyor - bir çeşme ve bir su kaskadı söz konusu, ancak konfigürasyon ve estetik şekillendirme için yeni bir öneri verildi. Su kaskadının yanında suyun etkisini vurgulamak için yeni yeşil alanlarla rekreasyon alanları oluşturulacak. Etkili sanat eseri aydınlatma da öngörülüyor.

Yeni yüksek ve alçak armatürlerin kombinasyonu, yaya alanına yeni bir görünüm kazandıracak. Yeşil alanların bir kısmında kaldırım ve duvarlara ankastre aydınlatma yapılarak çevreye yeni bir edebi vizyon kazandırılacak.

Başmimar, "İnsanları çekmek ve kentsel çevreyi iyileştirmek için ek unsurlar sağlanmıştır. En genç sakinlerin ihtiyaçları için refakatçi alanı ile bir oyun alanı yapılması planlanıyor" dedi ve tüm yaş gruplarından Momçilgrad sakinlerinin dinlenme yerleri olacağını-yeşil alanların devamında banklar, bulunacak dekoratif bir pergola, Halk Kültürevi yakınındaki mevcut çeşmenin etrafında bankların bulunacağı köşeler olacağını ekledi.

Mevcut perakende satış mağazaları yeni alana eklenecek. Meydanın yeni vizyonunun bir parçası olacak dış mekan masaları için ahşap bir podyum yapılması planlanıyor. Ayrıca ahşap kaplı bir sahne yapılacak. Bu sahne meydanlık alanın bir parçası olarak günlük yaşamda kullanılacak kalıcı bir unsur olacak. Sahnede belirli etkinliklerde çeşitli performanslar yapılacak. Sahnenin üstünde bir kanopi yapısı kurma fırsatı olacak. Bu, hava koşullarından bağımsız olarak etkinliklerin organizasyonuna izin verecek.

Meydanın kuzey kesiminde çardaklar yerleştirilmesi planlanıyor. Onlar mekanın sanatsal görünümünü zenginleştirecek ve çok işlevli bir uygulamaya sahip olacak - dinlenmek, oyunlar ve toplantılar için çardak olarak kullanılabilirler ve gerekirse geçici ticari veya sergi faaliyetleri için mekanlara dönüştürülebilirler.

Meydanın batı kesiminde Makaza Caddesi yönünde yer değiştirmesinin üstesinden gelmek için her yönden ve tüm ziyaretçiler için şehrin merkez meydanına sorunsuz erişim sağlayacak bir rampa inşa edilmesi planlanıyor.


DİĞER HABERLER