Mübarek üç aylar, Onbir ayın Sultanı ve habercileri Receb ve ŞabanÇarşamba, 30 Nisan 2014

Mübarek üç aylar, Onbir ayın Sultanı ve habercileri Receb ve Şaban Kıymetli dostlar, değerli din kardeşlerim.

Bizleri "En güzel şekilde" yaratan, varlığından haberdar eden, imanın tadını tattıran ve hiçbir nimetinden mahrum bırakmayan Yüce Allah'a Hamd olsun, şükürler olsun (Sonsuz teşekkürler olsun).

O'nun (c.c.) Habibi ve Son Resülü (Elçisi), Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.s) Mustafa'ya ailesine,dostlarına ve bütün Ümmetine Salat ve Selamlar olsun.

Muhterem Müslümanlar!

Yeniden bir Lütuf ve bereket, esenlik ve saadet mevsimi "Mübarek üçayları" idrak etmenin (karşılamanın) mutluluğunu yaşıyoruz.

Mübarek Üçaylarda Peygamberimiz (s.a.s) sıkça "Allahümme Barik lena fi Recebe ve Şaban ve belligna Ramadan" duasını okurlardı. Mealen: "Allah'ım Receb ve Şabanı bizlere mübarek kıldığın gibi, bizlerin ramazana ulaşmasını da nasip eyle".

Onbir ayın sultanı ramazanı Şerif, sultanlara yakışır bir vakar ve ihtişamla geliyor!

İki ay öncesinden "Receb ve Şabanda" hazırlıklar başlıyor....istikamet belirleniyor- onbir ayın sultanı- örnek bir ay Ramazan-ı Şerif!

İbadetten haz ve saadet alan Peygamberimiz (s.a.s), günlük hayatında farz olan (beş vakit) namaz haricinde (dışında) her gece teheccüd namazına (Gece namazına) kalkar- ayakları şişene kadar namaz kılardı. Bu durumu gören Aişe annemiz, Ya Rasülallah ne geçmiş adına ne de gelecek adına günahınız yoktur (İsmet sıfatı - Masumiyet) bu kadar kendinizi yormasınız der.

Efendimiz (s.a.s) cevaben " Allah'a şükreden bir kul olmayayım mı" der. O (s.a.s) bir manada her gecesini "Kadir gecesi" konumunda değerlendirir, ibadetle ihya ederdi. - Efendimizin bu ibadeti Ümmetine Sünnettir. Ancak biz ahir zaman ümmetinde, bazen gaflet ve atalet belirler ve yeniden toparlanmak, muhasebemizi yapmak için böylesi müstesna zaman dilimleri Yüce Allah tarafından bahşedilmiş fırsatlardır, sevaplarımızı arttırma boyutuyla da değerlendirildiğimizde lütuftur, Rahmettir.

Efendimiz Receb ve Şaban ayında mümkün mertebe fazla oruç tutmaya gayret ederler ve tavsiye ederlerdi. İslamın beş temel esasından biri de ramazan orucudur.

Dolayısıyla orucun farz olduğu ramazan öncesinde de beden bu ibadete alıştırılmış olur, nefis tezkiyesi ve kalb tasviyesi yapılmış olur. Efendimiz günlük hayatında olduğu gibi hassaten bu müstesna zaman dilimlerinde de çok Kur'an okur, Allah'ı anar, tövbe eder, nafile namazlara kalkar, "Emrolunduğun gibi dosdoğru ol" ayetini tefekkür eder, sorumluluk bilinciyle hareket eder, sahabeye ve ev halkına ilim öğretir, "Dünyayı ve ahireti isteyen ilme sarılsın" buyururdu.

Muhterem Din Kardeşlerim!

Mübarek üç aylarda idrak edeceğimiz kandilleri bilginize arz ederim: 30.04.14 Receb ayının Başlangıcı 1-2 Mayıs, Receb ayının ilk perşembeyi cumaya bağlayan gecesi "Regaip" kandilidir..

Çok rağbet edilen ve arzulan şeylerin hakikate dönüşeceği, hastalık, dert ve kederlerin, şifa, deva ve edaya dönüşeceği bir gece...

25-26 Mayıs Receb ayının 27. Gecesidir - Mi'rac kandilidir. Mirac yükseliş demektir - Allah'ın rızasına götüren yollar serilecektir sizlere, bilinçli olun onlardan yürüyün! Ayrıca hüzün yılında mısınız?

Sevenleriniz sizi bir bir terk mi etti? Karamsar mısınız?

"Üzülmeyin dert yanmayın eğer inanmışsanız üstün olan sizlersiniz" ...ilahi Yolculuğa hazır olun!!! 12-13 Haziran Şaban ayının 15.gecesidir- Beraat kandilidir. Hayırlı olsun, suçlardan, borçlardan, günah ve ıkıbtan kurtulma zamanı. Efendimize (s.a.s) ümmeti bağışlandı... Genel Af ilan ediliyor, mahrum kalmayın! 23-24 Temmuz Ramazan ayının 27. gecesi "Kadir Gecesidir" Hadi yeniden Kur'an talebeliğine, okuyalım okutalım, Hiraya ve itikafa girelim... heyecanlar dorukta 1000 aydan hayırlı gece Kadir gecesi... kapımızı çalıyor...

28 Temmuz - Ramazan Bayramı. (Receb ve Şaban'ı), bilhassa ramazanı- ibadet ve taatle ihya edenlere Allah'tan özel bir lütuf Bayram!)

Mevlam, mübarek üçayları değerlendirmeyi nasip etsin, yeniden ahlakı hamidiyeyi bünyemizde inşa etmeyi ve muhafaza etmeyi nasip etsin. Hepimize Dareyn saadeti ihsan etsin. ( Dünyada iyilik, sıhhat ve afiyet- ahirette de cennet nasip etsin).

Kalbi Hürmet ve Muhabbetlerle

Beyhan Mehmed
Kırcaali Bölge Müftüsü


DİĞER HABERLER