MÜDÜR İGNATOV: KIRCAALİ TİYATROSU KAPANABİLİRCuma, 24 Aralık 2010

MÜDÜR İGNATOV: KIRCAALİ  TİYATROSU KAPANABİLİR "Kadriye Latifova" Sahneli Kırcaali Drama ve Kukla "Dimitır Dimov" Tiyatrosu'nun müdürü Dimitır İgnatov geçenlerde basına yaptığı açıklamadan yeni 2011 yılında devlet tiyatrolarının taksimli bütçeye geçtikleri takdirde onlardan yüzde yirmisinin kapanacağı ortaya çıkıyor. İgnatov devamında, "Kültür Bakanlığı onları kapatma kararı alsaydı, daha dürüst olacaktı, çünkü şimdi kendi kendilerini kapatmak zorunda kalacaklar. Eğer değişiklikler yapılmazsa, büyük olasılıkla Kırcaali tiyatrosu onların arasında olacak. Tiyatronun üç yaratıcı formasyonuyla-Drama, Kukla ve "Kadriye Latifova" Sahnesi olarak 90'dan fazla sayıdaki personelin korunması zor olacak. Belediye bütçelerinin azaltılmasını göz önünde bulundurursak, onların da mali yardım etmelerine güvenilemez. Kültür Bakanlığı, sorumluluk üstlenip bizim gibi tiyatrolar için ayrı bir karar almalı, veya hangi formasyonun kapatılacağını belirlemeli. Böyle siyasi kararı bir müdür alamaz. Kırcaali ve bölgenin özelliklerini göz önüne getirirsek, idari ve teknik personelle beraber 40-50 kişilik bir ekip ayakta kalabilir. Üstelik Türk Tiyatrosuyla birleşince müzikal kategorisine geçtik ve daha pahalı bilet satmamız şart koşuldu. Bu ise Kırcaali gibi fakir bölgede imkansız bir şey", diyor.
İgnatov 1 Ocak'tan itibaren taksimli bütçe uygulamasını doğru bulmuyor. O bunun bazı belediyelerde denemeler sonrası yanlış ve eksiklikler ortadan kaldırılınca uygulanabilir. Müdür tiyatronun 2010 yılını mali ve yaratıcı göstergelerle başarılı uğurladığını söylüyor. Fakat "Kadriye Latifova" Sahnesi'nin repertuar oluşturmasına, Kukla formasyonun ise tiyatro gösterilerini zenginleştirmesi için yeni temsillere para gerektiği anlaşılıyor. "En önemlisi ise eski Türk tiyatrosu sanatçılarının birleşik grubun yaratıcı havasına alışmaları başarıyla sürmektedir. Tiyatro ve özellikle "Kadriye Latifova" Sahnesi'nin en büyük problemi ürünlerimizi halk arasında yaymayı sağlayacak ilişkiler kurmaktır", diyor.
Tiyatronun Ocak ayında iki prömiyeri olacak. Birincisi Drama ekibinin hazırladığı "Yamyam Kadın", diğeri de Kadriye Latifova Sahnesi'nin sunacağı "Kalpaklar Masalı".


DİĞER HABERLER