Müfettişler, Noel ve Yılbaşı günlerinde iş yerlerinde yoğun denetimler yapacaklarÇarşamba, 30 Kasım 2011

Müfettişler, Noel ve Yılbaşı günlerinde iş yerlerinde yoğun denetimler yapacaklarKırcaali İş Müfettişliğinden verilen bilgiye göre yaklaşan Noel ve Yılbaşı bayramları ve tatil günlerinde yoğun olarak kamu yerlerinde ve gıda mağazalarında denetimler yapılması planlanıyor. Çünkü kanun tatil günlerinde çalışan işçilere daha yüksek ödemeler yapılmasını öngörüyor. Oysa yapılan denetimler iş kanununun sık sık ihlaline rastlandığını ortaya çıkarıyor. Müfettişlerin, işçilerin ne gibi sözleşmelerle çalıştıklarını, iş saatine uyulmasını ve maaşlarının zamanında ödenilmesini denetleyecekleri anlaşıldı. Ayrıca iş yerlerinde işçilerin sağlığı ve güvenliği açısından koşulların oluşu da denetlenecek.

Kırcaali Belediyesinde yasanın en çok maaşların 2 aydan 4 aya kadar ödenmesinin gecikmesiyle ihlal edildiği açıklandı. İşçilerin maaş almadıkları zamanlarda bir ay için avans almışlar. Bu durumun daha çok perakende ticarette, giyim üretiminde, otelcilik ve restorancılıkta ve kuruculukta ekmeğini kazananları etkilediği bildirildi. Ekim ayında denetim organına sunulan dilekçeler ve ihbarlar üzere iş müfettişlerin yaptığı 8 müdahale sonucunda işverenler işçilerine toplam 218 995 leva miktarındaki geciken maaşlarını ödemişlerdir. Bu paraların küçük terzi atölyelerinde çalışan yaklaşık 180 işçinin bir aydan fazla zaman için ödenilen maaşlar olduğu paylaşıldı.

Kasım ayının başından beri iş müfettişleri 84 denetim yapmışlardır, onların 21'i Ulusal Gelir Ajansı, İçişleri Bakanlığı ve Ulusal Sigorta Enstitüsü görevlileriyle birlikte yapılmıştır. İş müfettişleri, işverenlerin yerine getirmek zorunda oldukları kendilerine sunulan 7 öneriye uymayarak, ihlalde bulunduklarını tespit etmişlerdir. Kasım ayında tespit edilen 391 ihlallerden işverenlerin en çok (207) sağlık ve güvenlik açısından koşullar yaratılması istemine uymadıkları anlaşıldı.

Müfettişlerin işverenlere iş kanunu ihlali için uyguladıkları para cezası 1 500 ile 15 000 Leva arası ödemeleridir.
İş yerlerinde yapılan kanun ihlalleri durumunda vatandaşlar anonimlikleri garanti edilerek, İş Müfettişliği Müdürlüğüne ihbar edebilirler.


DİĞER HABERLER