MÜFTÜLER: BÖLGEDEKİ MÜSLÜMANLAR OLUŞAN DURUMDAN AŞIRI RAHATSIZCumartesi, 22 Mayıs 2010

MÜFTÜLER: BÖLGEDEKİ MÜSLÜMANLAR OLUŞAN DURUMDAN AŞIRI RAHATSIZKırcaali Müftülüğünde Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet ile Krumovgrad (Koşukavak) Bölge Müftüsü Nasuf Nasuf ortaklaşa basın toplantısı düzenlediler. Yüksek Temyiz Mahkemesinin (YTM) 12.05.2010 tarihli 297 numaralı kararını açıkladılar. Bu karar ile YTM Mustafa Aliş Hacı'nın Baş Müftülük yetkisinin iptal edildiğini açıkladılar ve bölgemizdeki Müslümanların bu durumdan aşırı rahatsız olduğunu söylediler.

Bulgaristan Müslümanları üzerinde yoğunlaşan kara bulutlarla ilgili Baş Müftülükçe yayınlanan 18 Mayıs 2010 tarihli Bildiriyi okudular. Bildirinin altında Bulgaristan çapındaki tüm Bölge Müftülerin imzası vardı ve ilgili mahkeme kararını "adaletsiz" olarak nitelendirdikleri anlaşıldı. "YTM kararı ile devletin kabul edilemez bir şekilde dini işlere karışarak, komünist diktatör Todor Jivkov'un seçtiği Nedim Gencev'i müftülüğün başına getirdiğini" belirten müftüler, devletten Hacı'yı seçen 1,5 milyon Müslümanın hakları ile oyun oynamamasını talep ettiler. Bildiride, Gencev ve ortaklarının Bulgaristan Müslümanlarına ait milyonlarca leva para gasp ettiği ve 20 yıldır Müslümanların işlerini sabote ettiği ileri sürüldü.

Son dönemde oluşan bu duruma karşı gerek Bulgaristan'ın dört bir yanında gerekse yurtdışından Baş Müftü Dr. Mustafa Aliş Hacı'ya destek niteliğinde sesler yükselmekte, gerekli teşkilatlanmalar yapılmaktadır. Hacı'ya destek için de imza kampanyası başlatıldığı duyuruldu. Aynı şekilde yurtdışından, Avrupa'nın değişik ülkelerinden ve Türkiye'den de destek mesajları yağmaktadır. Konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) taşımak için de gerekli yardımların sağlanacağı da bildiriliyor gelen destek mesajları arasında.

Müftüler, mevcut dini yasasının değiştirilmesini istiyorlar. Çünkü bu haliyle Dini Kanun Müslümanlara pek yararlı olamıyor. Bulgaristan'daki iki büyük din arasında hem tüzük farklılığı hem yönetim farklılığı hem de daha birçok belirgin fark vardır. Dolayısıyla iki büyük dini kapsayacak ve gerek yönetimi gerek seçimi gerekse gerekli dini mevcudiyetler kapsamında yeni yasa hazırlanıp Millet Meclisinde kabul edilmelidir.

Müftülerimiz, Müslümanları sabra davet ederken, Bulgaristan Müslümanlarının hiçbir zaman bölünmeyeceğini, hoşgörüden ödün vermeyeceğini ve demokrasi sınırları çerçevesi içerisinde tüm haklarını arayacaklarını duyurdular. Kara güçler tarafından Müslümanlar üzerinde çirkin oyunlar oynandığını, yıllar önce yaşanan ve geçmişte kalan bölünmelerin yaşanmaması gerektiğinin de altını çizdiler. Maalesef bir şekilde yaratılan bu durum fanatiklere gün doğuracağını ve tarikatlara karşı yapılan amansız mücadele de sekteye uğrayacağını da belirttiler. Bu durum devam ettiği taktirde geniş çaplı protestoların da yapılacağı anlaşıldı.


DİĞER HABERLER