MÜH. HASAN AZİS EKSELANSLARI JAMES B. WARLİCK JR. İLE GÖRÜŞTÜPazar, 28 Şubat 2010

MÜH. HASAN AZİS EKSELANSLARI JAMES B. WARLİCK JR. İLE GÖRÜŞTÜ26 Şubat 2010 tarihinde Ekselansları James B. Warlick Jr. - ABD Bulgaristan büyükelçisi Kırcaali Belediye Başkanı İnşaat Yüksek Mühendisi Hasan Azis ve ekibiyle görüştü. Büyükelçinin Kırcaali'ye yapmış olduğu bir günlük ziyaretin ilk görüşmesiydi ve 1 saat sürdü. Görüşme esnasında Başkan Hasan Azis Sayın Warlick'i bugüne kadar belediye tarafından gerçekleştirilen projelerle ve yatırımlarla ilgili bilgi verdi. Kırcaali belediyesinin gelişmesi hakkında görüşlerini bildirip belediyenin Makaza yolu açılmasıyla ilgili stratejik konumundan söz etti. Görüşmede küresel ekonomik krizin halkın üzerine etkisi ve belediye yönetiminin önleyici girişimleri, turizmin gelişmesi, değişik etnik gruplar arasındaki ilişkiler gibi ve benzeri konular ele alındı. Başkan Azis, Amerika'daki kardeş belediye Elhart ile olan ilişkilerden de bahsetti.
Ekselansları James B. Warlick Jr. kentte kısa süre için gerçekleştirdiği ilk görüşmede duyduklarından etkilendiğini dile getirdi.
"Burada olmak benim için büyük bir mutluluk. Bu Sofya dışındaki ilk resmi gezim ve Kırcaali'yi de seçmem rastgele olmadı. Bu kentten etkilendim. Belediye başkanınızın kentinizin geleceği ve Kırcaali'nin gelecek yıllarda ne olması gerekliyle ilgili müthiş bir uzak görüşlülüğe sahip", dedi görüşmeden sonar Ekselansları Sayın Walrick.
Büyükelçi, Kırcaali'nin başkent dışındaki ilk resmi ziyaret için seçmiş olmasını, kentin bir etnik ve kültürel diyalog için model olmasından dolayı kaynaklandığını ve beklentilerinin boşuna çıkmadığını söyledi. Basın yayın temsilcileri önünde, Ekselansları James B. Warlick Jr. belediye başkanı ve ekibini yapılan müthiş çalışmalar için kutladı ve büyük bir heyecanla Kırcaali'yi gezip görmek ve bir çok kent sakiniyle tanışmak istediğini söyledi.
Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ile görüştükten sonra Ekselansları James B. Warlick Jr. Kapitan Petko Voyvoda Elektrik ve Elektronik Meslek Lisesini ziyaret etti. Burada, Barış Gücü gönüllüsü öğretmeninin yapmış olduğu İngilizce dersine katıldı ve ardından da vali ile görüştü. Günün sonunda Amerika Büyükelçisi, Kırcaali Amerika Dostları Derneğinin 20. kuruluş yılı kutlamalarına katıldı. Derneğin 20. Kuruluş yılı kutlamaları Bölge Tarih Müzesinde yapıldı. Kutlama sırasında geçmişe yönelik Amerika ve Kırcaali isimli fotoğraf sergisi sunuldu ve Kırcaali Amerika Dostları Derneği Başkanı Valentin İvanov'un yazmış olduğu Bir dostluğun tarihi. 1989 sonrası Kırcaali yöresinde Bulgar ve Amerikan ilişkileri adlı kitap tanıtıldı.


DİĞER HABERLER